Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-03
F&S: Skuteczność promieniowania UV coraz szerzej wykorzystywana w dezynfekcji wody i ścieków
Wody powierzchniowe, zanieczyszczone przez bakterie takie jak kryptosporydia czy wiciowce, wymagają zastosowania efektywnego, a przy tym ekologicznego systemu dezynfekcji wody. Skutecznym i zachęcającym rozwiązaniem są systemy wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz jego efektywność w zwalczaniu tego rodzaju bakterii. Coraz szersze korzystanie z tych systemów w połączeniu z niedawną ratyfikacją przepisów faworyzujących metody wykorzystujące promieniowanie UV, sprawia, że rynek systemów dezynfekcji wody i ścieków za pomocą promieniowania UV ma przed sobą duże perspektywy rozwoju.

Z nowej analizy firmy doradczej, Frost & Sullivan, zatytułowanej Globalny Rynek Systemów Dezynfekcji Wody i Ścieków za Pomocą Promieniowania Ultrafioletowego wynika, że przychód tego rynku w 2008 roku wynosił 388,3 milionów USD, zaś w 2015 roku osiągnie wartość 629,8 milionów USD.

Wiele metropolii, takich jak Nowy Jork, Waszyngton czy Paryż, już zainstalowało systemy dezynfekcji UV w swoich oczyszczaniach ścieków. Ponadto, europejskie prawodawstwo, takie jak Dyrektywa o jakości wód w kąpieliskach i Dyrektywa dla wód pitnych, przyczynia się do wdrażania systemów UV w segmentach oczyszczania ścieków i uzdatniania wody.

„Systemy dezynfekcji za pomocą promieniowania UV są powszechnie używane w tych sektorach przemysłu, które do procesów produkcyjnych wykorzystują wodę o wysokiej czystości” – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Branże takie jak farmaceutyczna, biotechnologiczna czy sektor produkcji półprzewodników, w których preferowane są metody dezynfekcji niechemicznej, zwiększyły zapotrzebowanie na systemy wody o wysokiej czystości, a co za tym idzie, systemy dezynfekcji za pomocą UV.”

Pomimo znaczących zalet systemów dezynfekcji za pomocą promieniowania UV, wysokie koszty inwestycyjne tego rozwiązania - w porównaniu z konwencjonalnymi metodami dezynfekcji z wykorzystaniem chloru - utrudniały penetrację rynków mniej odpornych na zmiany cen.

Jednakże ta dysproporcja cenowa może wkrótce ulec zmianie. Kilka wiodących krajów przyjęło ostatnio dyrektywy mające na celu kontrolowanie ilości chloru emitowanego przez oczyszczalnie ścieków. W wyniku tego pojawiają się dodatkowe koszty związane z koniecznością odchlorowania wody przed jej zrzutem, co wiąże się z poważnym wzrostem całkowitych kosztów dezynfekcji opartej na wykorzystaniu chloru. Taki proces chlorowania i odchlorowywania jest o wiele droższy niż wykorzystanie systemu UV, co czyni ten ostatni bardziej efektywnym kosztowo.

Optymizm w odniesieniu do przyszłych trendów na rynku dezynfekcji wody za pomocą promieniowania UV jest uzasadniony również ze względu na fakt, że zakłady przemysłowe coraz częściej rezygnują z systemów dezynfekcji opartych na wykorzystaniu chloru. Ze względu na obecność resztkowych związków chemicznych w chlorowanej wodzie procesowej, które mogą wpłynąć na proces produkcji, zakłady poszukują innych, bezpieczniejszych metod dezynfekcji.

„Ponadto, rosnące zapotrzebowanie i jednoczesny niedobór wody pitnej doprowadziły do zwiększonego zainteresowania kwestią ponownego wykorzystania i recyklingu wody w wielu regionach na całym świecie” – zauważaja analitycy Frost & Sullivan. „Zważywszy, że dezynfekcja za pomocą promieniowania UV stanowi zasadniczą część systemu ponownego wykorzystania i recyklingu wody, spodziewamy się zwiększonych inwestycji na tym rynku.”

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać bezpłatną broszurę w języku engielskim dotyczącą niniejszej analizy, prosimy o kontakt z Joanną Lewandowską, Corporate Communications, po adresem joanna.lewandowska@frost.com. W zapytaniu prosimy o podanie imienia, nazwiska, stanowiska, nazwy firmy oraz danych kontaktowych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Frost & Sullivan
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także