Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-30
Europejski Trybunał Obrachunkowy oceni skuteczność walki z pustynnieniem
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzi kontrolę skuteczności działań UE mających ograniczyć ryzyko pustynnienia. Dotychczas 13 państw członkowskich zgłosiło, że są dotknięte pustynnieniem. Kontrolerzy odwiedzą pięć krajów (Rumunię, Cypr, Włochy, Hiszpanię i Portugalię), a sprawozdanie ma ukazać się do końca 2018 r.

Pustynnienie to proces polegający na wysychaniu żyznych gruntów i spadku ich produktywności. Jego powodem jest gospodarowanie gruntami w sposób niezgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Obszary dotknięte tym zjawiskiem tracą zdolność do magazynowania dwutlenku węgla, a co za tym idzie, mogą pochłaniać mniejsze ilości gazów cieplarnianych.

"Pustynnienie - mówi Phil Wynn Owen z ETO - może prowadzić do zmniejszenia produkcji żywności i spadku żyzności gruntów, a także do ograniczenia naturalnej odporności gleb i ich zdolności do magazynowania dwutlenku węgla. Te zjawiska mogą z kolei spowodować ubóstwo, poważne problemy zdrowotne z uwagi na pyły przenoszone przez wiatr oraz zmniejszenie różnorodności biologicznej. Kolejną konsekwencją może być utrata źródeł utrzymania, skłaniająca osoby dotknięte tym problem do migracji."

Sytuacja jest najpoważniejsza na dużej części (44%) terytorium Hiszpanii, w południowej Portugalii (33% powierzchni kraju), południowych Włoszech (20%), południowo-wschodniej Grecji (20%), na Cyprze (57%) oraz na obszarach położonych nad Morzem Czarnym - w Bułgarii i Rumunii.

Finansowanie unijne na rzecz projektów dotyczących pustynnienia pochodzi z takich różnych źródeł, jak Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, program LIFE i programy badawcze UE.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
agropolska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także