Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-02-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-02-08
Energooszczędne budynki to już niedaleka przyszłość w UE
Energooszczędne budynki to już niedaleka przyszłość w UE
Energooszczędne budynki to już niedaleka przyszłość w UE
Dyrektywa UE nakazuje, że od 2021 roku wszystkie nowe budynki będą budowane w technologii energooszczędnej. Koszt ich budowy zwiększy się zaledwie o kilka procent, ale właśnie te kilka procent będzie mieć istotne znaczenie. Szczególnie w przypadku prywatnych domów.

O trzydzieści procent może zmniejszyć się emisja dwutlenku węgla dzięki energooszczędnym rozwiązaniom w budynkach. Unia Europejska chce, aby za niedługo budynki były prawie zeroemisyjne. Międzynarodowy ekologiczny certyfikat mogą uzyskać biurowce i przedsiębiorstwa stosujące energooszczędne rozwiązania.

W Polsce jak na razie jedynym budynkiem posiadającym certyfikat energooszczędności to centrum biurowo-produkcyjne w Rzeszowie.

- Zaczęliśmy od energooszczędnej fasady i całej zewnętrznej powłoki budynków. Są dobre przeszklenia, odpowiednie ściany, idealnie zaizolowany dach. Mamy czujniki obecności i światła dziennego. Budynek nastawiony jest na tak zwany time clock, czyli o pewnej godzinie wyłącza się oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz – powiedziała Agnes Vorbrodt-Schurma, ekspertka od przyznawania certyfikatów.

Od 2021 roku wszystkie nowe budynki mają być budowane według nowych energooszczędnych technologii. Jeśli chodzi o obiekty użyteczności publicznej to wymóg ten będzie obowiązywał już za siedem lat.

- Z biurami będzie łatwiej, ponieważ mamy kilka ekologicznych biurowców – uważa Barbara Jackowska z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

- To oszczędność energii o czterdzieści sześć procent w stosunku do tradycyjnego biura. Kładziemy nacisk na podwójne wykorzystanie wody, tak zwanej grey water, która używana jest najpierw do mycia, a później do spłukiwania toalet. Jeżeli chodzi o oświetlenie budynków, to staramy się, żeby było kierowane na stanowiska pracy, a nie gdzieś wokół nich, żeby nie marnować energii – stwierdziła Barbara Jackowska

Wybudowane energooszczędnego budynku to koszt większy o zaledwie kilka procent od tradycyjnego, zapewniają eksperci. Ale właśnie te kilka procent ma zwykle istotne znaczenie w przypadku prywatnych domów. Tym bardziej, że ciężko liczyć na dofinansowanie. Wsparcie dotyczy zaledwie montażu kolektorów słonecznych.

Minister Środowiska, Andrzej Kraszewski powiedział: - Istnieje w tej chwili projekt w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska umożliwiający instalację solarów indywidualnym właścicielom gospodarstw. Mogą otrzymać dopłatę około czterdziestu procent w formie dotacji. To obecnie dość popularny sposób oszczędzania energii, osiągania efektywności energetycznej. Zamierzamy również otworzyć linie, pozwalające na otrzymywanie dopłat na termomodernizację budynków indywidualnych.

Standardy budownictwa są w Polsce dużo gorsze niż w innych krajach europejskich. Trudno więc będzie nam zrealizować unijną dyrektywę – uważa doktor Ludomir Duda z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

- Żeby ujrzeć dystans dzielący nas od wymogów unijnych, trzeba zaznaczyć, iż dopuszczalne jest budowanie budynków jednorodzinnych, których standard energetyczny to ponad sto pięćdziesiąt kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok, jeżeli mówimy o energii do ogrzewania. Popularny standard budownictwa pasywnego, lecz jeszcze nie blisko zeroenergetycznego, to piętnaście kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok. Unia oczekuje, że ten standard będzie ostrzejszy niż w budownictwie pasywnym, rzędu pięciu-dziesięciu kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok – powiedział dr Ludomir Duda.

Unia Europejska zaostrza normy dotyczące budynków dlatego, że sektor budownictwa zużywa około czterdziestu procent energii. W przeciwieństwie do przemysłu energochłonność tego sektora ciągle rośnie.

(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
polskieradio.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także