Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-09 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-09
Energetyka wiatrowa rośnie pomimo trudności

Energetyka wiatrowa rośnie pomimo trudności
O dużym zainteresowaniu inwestycjami w energetykę wiatrową może świadczyć m.in. ilość wniosków i decyzji przyłączeniowych, którymi zajmują się operatorzy systemu dystrybucji energii.
Energa-Operator ma podpisanych 29 umów o przyłączenia o łącznej mocy ok. 1300 MW – ich realizacja powinna zakończyć się w 2011 roku. Dla 56 farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 1100 MW gotowe są warunki przyłączenia. Nowe wnioski przyłączeniowe znajdują się w różnych fazach realizacji. Dla 25 elektrowni wiatrowych (1300 MW) warunki przyłączenia są w trakcie opracowywania. 127 projektów farm wiatrowych (7600 MW) ma uzgodniony zakres i warunki wykonania ekspertyz oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny. Inwestycje dotyczą terenów nadmorskich.
Z kolei Vatenfall Distribution Poland, działający na południu kraju w latach 2004 -2006 wydał warunki przyłączenia dla 16 źródeł odnawialnych. W roku bieżącym decyzje podjęto wobec 4 źródeł (instalacje biogazowe oraz instalacja fotowoltaiczna). W trakcie opracowywania są warunki dla sześciu farm wiatrowych (łącznie kilkadziesiąt MW).
Enea (północy zachód kraju) ma podpisanych 71 umów przyłączeniowych dotyczących nowych odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 240 MW. Najwięcej wniosków w sprawie farm wiatrowych trafia do oddziałów Enei w Szczecinie, Poznaniu (głównie małe instalacje przyłączane do sieci średniego napięcia) i Gorzowie Wielkopolskim.
Operatorzy zaniepokojeni są faktem, że część inwestorów zgłaszających się z wnioskami o wydanie warunków przyłączenia wcale nie ma zamiaru budować elektrowni wiatrowych. Chodzi im jedynie o sprzedaż nieruchomości wraz z dokumentami pozwalającymi na budowę elektrowni wiatrowej.
Formalne warunki przyłączenia farmy wiatrowej do sieci energetycznej
Przed przystąpieniem do inwestycji należy uzyskać warunki przyłączenia od operatora sieci energetycznej, do której elektrownia wiatrowa ma być podłączona. Podstawowym parametrem jest moc. Od niej zależy, czy źródło będzie przyłączone do sieci średniego napięcia (15 kV) czy wysokiego napięcia (110 kV). W obu przypadkach jest to sieć dystrybucyjna, zarządzana przez lokalnego operatora. W przypadku szczególnie dużych farm wiatrowych (rzędu -set MW) przyłączenia dokonuję się bezpośrednio do sieci przesyłowej, która obsługiwana jest przez PSE-Operator.
Źródła o mocy do 2 MW można przyłączyć do sieci średniego napięcia. Większe należy łączyć z siecią 110 kV - wyjaśnia Krzysztof Peretko ze spółki Energa-Operator. Obecnie standardem stają się elektrownie o mocy 2MW i do sieci średniego napięcia można podłączyć co najwyżej jeden taki obiekt. Jeszcze parę lat temu pułap mocy elektrowni był rzędu 250 kW, więc do sieci 15kV można było przyłączyć całą farmę wiatrową.
Techniczne problemy z przyłączeniami pojawiają się, gdy inwestorzy chcą budować farmy o łącznej mocy kilkudziesięciu megawatów, a nawet większe. W takich przypadkach w odpowiedzi na złożony wniosek operator systemu dystrybucyjnego przesyła inwestorowi założenia do wykonania ekspertyzy oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny. Te założenia są konsultowane również z PSE-Operator. Po opracowaniu ekspertyzy inwestor dołącza ją do wniosku o warunki przyłączenia. Dopiero na tej podstawie opracowywana jest umowa przyłączeniowa. W przypadku małych źródeł (do 2 MW) nie robi się ekspertyz oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetaprawna.pl, infor.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-
-