
Grupa Energa podała, że do 2019 roku przy farmie wiatrowej w Brystrem w woj. pomorskim powstanie magazyn energii. Ma on mieć pojemność ok. 27 MWh, co uczyni go największym w kraju. Plan zakłada budowę hybrydowego, bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Złożą się na niego dwa zespoły baterii: litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych.
„Brak sprzyjających warunków pogodowych – mówi rzecznik prasowy Grupy Energa Adam Kasprzyk - bezwietrzna pogoda lub długotrwałe zachmurzenie – prowadzić mogą do niedoborów mocy. Z kolei nadmiar wyprodukowanej energii przy skrajnie odmiennych warunkach może doprowadzić do przeciążenia sieci energetycznych. W związku ze zmianami pogody występują również dynamiczne zmiany ilości energii elektrycznej wytwarzanej przez tego typu źródła. Dlatego istotny jest rozwój nowoczesnych magazynów zdolnych przechowywać nadwyżkę wytworzonej energii i oddawać ją do sieci, kiedy jest taka potrzeba"
Magazyn ma być jednym z elementów prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych. poza Energą w przedsięwzięcie zaangażują się także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA oraz japońscy partnerzy – spółki Hitachi, Ltd. i Hitachi Chemical Co., Ltd. Polsko-japońskie partnerstwo w tym projekcie, to efekt współpracy zainicjowanej w 2014 r. przez japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) i Ministerstwo Gospodarki.
Strona japońska odpowiedzialna będzie w planowanym przedsięwzięciu za opracowanie systemu SPS (z ang. – Special Protection Scheme), który ma służyć szybkiemu reagowaniu w sytuacjach kryzysowych. „Efektem współpracy z doświadczonymi partnerami i globalnymi liderami w zakresie innowacji - mówi prezes Energa SA Daniel Obajtek - będzie inteligentny system zarządzania siecią, co pozwoli poprawić niezawodność dostaw energii. To przedsięwzięcie innowacyjne, ale przy tym bardzo istotne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju."
Energa posiada już jeden – ulokowany w okolicach Pucka na Pomorzu – magazyn energii o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Jesienią ubiegłego roku oddała go do użytku spółka Energa Operator. Energia w nim zgromadzona wystarczy do zasilenia ok. tysiąca mieszkańców przez dwie godziny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
-