
Na pustyni Mojave w Kalifornii uruchomiono największą na świecie elektrownię słoneczną. Dysponuje ona mocą 392 MW i zajmuję powierzchnię 3500 akrów.
Amerykanie uruchomili największą elektrownię solarną na Ziemi. Na pustyni Mojave, ok. 64 km na południowy-zachód od Las Vegas uruchomiono elektrownię Ivanpah (ang. Ivanpah Solar Electric Generating System). Elektrownia dysponuje mocą 392 MW choć pierwotne plany zakładały moc na poziomie 440 MW. Obiekt składa się z ponad 300 tys. luster ustawionych na obszarze 3500 akrów (1 akr to w przybliżeniu 4046,85 metrów kwadratowych). Elektrownia składa się z trzech wież słonecznych - zbudowanych w technologi LPT 550 - otoczonych lustrami. Lustra skupiają promienie słoneczne na położonych centralnie specjalnych wieżach słonecznych (o wysokości 140 m) pełniących rolę boilera. Skupione lustrami promienie słoneczne są wykorzystywane do podgrzania wody w boilerze. Uzyskana dzięki temu para napędza turbiny. Lustra są zaś sterowane komputerowo tak by w ciągu dnia skupiać na wieży jak najwięcej energii słonecznej.
Budowa Ivanpah rozpoczęła się w październiku 2010 r. Pochłonęła ona 2,2 mld dolarów. W obiekt ten zainwestowały amerykańskie koncerny Bright Source, NRG oraz Google. Elektrownia będzie produkować energię pozwalającą zasilić ok 140 tys. domów. Konstruktorzy wskazują również, że elektrownia pozwoli na uniknięcie emisji gazów cieplarnianych w ilości jaką rocznie produkuje 70 tys. samochodów. Dodatkowo elektrownia nie będzie wykorzystywała wody do schładzania pary, ale powietrze. Dodatkowo będzie to system zamknięty więc skroplona para będzie wykorzystywana ponownie. Jedyną wodą, której nie będzie można ponownie wykorzystać będzie ta użyta do czyszczenia luster.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ivanpahsolar.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-