
W elektrociepłowni EDF w Gdyni uruchomiono instalację mokrego odsiarczania spalin. Dzięki inwestycji zakład będzie emitował do atmosfery mniej tlenków siarki oraz pyłu.
Na terenie elektrociepłowni EDF w Gdyni stanął dodatkowy budynek ze 120 metrowym kominem, absorberem oraz magazynem na powstały gips. "Spaliny z kotłów - tłumaczy dyrektor techniczny EDF Wybrzeże Krzysztof Świetlik - po przejściu przez elektrofiltr (tam wytrącane są pyły) dostają się poprzez wentylatory wspomagające do absorbera. Tam są przepłukiwane roztworem kamienia wapiennego z wodą. Wytrącane są tlenki siarki. Spaliny są oczyszczone, a potem przez taki prosty proces chemiczny zamieniają się w gips i trafiają do silosu."
"Emisja dwutlenku siarki - dodaje dyrektor handlowy EDF Polska oddział Wybrzeże, Elżbieta Kowalewska - będzie ograniczona razy siedem, emisja dwutlenku azotu razy cztery. Dojdzie też do ograniczenia emisji pyłów, razy pięć. A tym najbardziej interesują się mieszkańcy."
Wytworzony gips może być wykorzystywany do celów budowlanych czy w rolnictwie jako nawóz. EDF planuje eksportować go do Skandynawii. W oddziale EDF Gdynia dobiega końca także budowa instalacji odazotowania spalin oraz nowych kotłów wodnych opalanych olejem lekkim. Razem z wybudowanymi wcześniej instalacjami odsiarczania i odazotowania spalin dla elektrociepłowni w Gdańsku inwestycja pochłonęła ponad 580 milionów złotych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- radiogdansk.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl