PGE Energia Ciepła z Grupy PGE była partnerem XIII Konferencji Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych - technologie, realizacja inwestycji, finansowanie zorganizowanej przez wydawnictwo „Nowa Energia" w dniach 24-25.02.2021. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania wiedzy i doświadczeń, jakie posiada spółka w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii.
Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) zlokalizowana w Rzeszowie należy do PGE Energia Ciepła. Instalacja od 2018 roku z powodzeniem produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic. W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy II linii produkcyjnej.
Umiejętności zdobyte zarówno podczas samej budowy instalacji Rzeszowie, jak i doświadczenie nabyte w trakcie jej eksploatacji, dały podstawy do podjęcia decyzji o zrealizowaniu kolejnej takiej inwestycji w sąsiedztwie elektrowni Bełchatów. Realizowana instalacja będzie produkować energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Bełchatowa, korzystających z ciepła systemowego, spełniając przy tym rygorystyczne europejskie wymagania środowiskowe. Inwestycja ta jest też elementem transformacji energetycznej kompleksu górniczo – energetycznego Bełchatów.
- Instalacje Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to jeden z kierunków, który jako PGE Energia Ciepła będziemy rozważać, tam, gdzie takie inwestycje będą potrzebne i opłacalne. Dlatego przyjęcie zaproszenia do udziału w konferencji było dla nas oczywistą decyzją. Nasi eksperci biorący udział w konferencji mieli okazję zabrać cenny, bo poparty doświadczeniem, głos w dyskusji dotyczącej między innymi zastosowania nowoczesnych technologii w instalacjach wykorzystujących odpady komunalne jako paliwo – podsumował Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Podczas konferencji zostały poruszone tematy związane z regulacjami prawnymi, finansowaniem i stosowaniem nowoczesnych technologii w termicznym przekształcaniu odpadów komunalnych. Nie zabrakło też dyskusji na temat ochrony środowiska i dalszych kierunków działania w zakresie gospodarowania odpadami.
Eksperci PGE Energia Ciepła prezentowali ITPOE jako systemowe źródło ciepła i energii elektrycznej. Spółka, realizując inwestycje ITPOE stosuje technologię opartą na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, wyposażonym w turbinę parową i generator elektryczny, a także dedykowaną instalację oczyszczania spalin. Takie rozwiązania są sprawdzone i działają w wielu miejscach na świecie, a co najważniejsze są bezpieczne dla środowiska. Co istotne, te instalacje nie emitują uciążliwych zapachów – gdyż stosowane rozwiązanie (podciśnienie w hali rozładunkowej), uniemożliwia ich wydostawanie się na zewnątrz. Instalacja w trakcie eksploatacji do minimum ogranicza emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów co wpływa na poprawę powietrza w regionie, gdzie jest zlokalizowana. Dodatkowo instalacje termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów powoduje, że instalacja ITPOE jest ściśle związana z otoczeniem, wpływając na jego ekosystem.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PGE Energia Ciepła

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja kluczowe dla zwiększenia...
• Schneider Electric na targach Hannover Messe pokazał, w jaki sposób automatyzacja oparta na oprogramowaniu napędza rozwój przemysłu. • Wraz z...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-