Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-02-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-28
EHPA: W 2022 r. padł kolejny rekord – 3 miliony sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku
EHPA statystyki 2022
EHPA statystyki 2022

Europejski rynek pomp ciepła pobił nowy rekord w 2022 roku, według wczesnych danych z 16 rynków, z około 3 milionami sprzedanych jednostek. Dane dla 2022 roku zebrane przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła wskazują na wzrost o prawie 38%, więcej niż w poprzednim roku, kiedy to bezprecedensowy wzrost sprzedaży rocznej wyniósł 34%. Łączna liczba podłączonych pomp ciepła do ogrzewania (zar'ówno powietrze-powietrze, jak i „hydronicznych" lub wodnych) oraz pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej w Europie wynosi obecnie około 20 milionów. Zapewniają one ogrzewanie około 16% europejskich budynków mieszkalnych i komercyjnych.

Liczba pomp ciepła sprzedanych w 2022 roku zastępuje około 4 miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego, co pozwala uniknąć około 8 milionów ton (Mt) emisji CO2. Cały europejski zasób pomp ciepła pozwala obecnie uniknąć 54 Mt CO2 – co odpowiada mniej więcej rocznym emisjom Grecji. Ten nadzwyczajny wzrost będzie prawdopodobnie kontynuowany, biorąc pod uwagę potrzebę dekarbonizacji w świetle zagrożenia klimatycznego i odejścia od paliw kopalnych, jak określono w planie REPowerEU. Pilną potrzebę działania potwierdza rządowe wsparcie dla transformacji energetycznej w ciepłownictwie w całej Europie.

Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) powiedział:
„Rok 2022 był fenomenalny. Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła jest świadectwem innowacyjnego i zrównoważonego sektora, który robi wszystko, aby zwiększyć wydajność, a co za tym idzie, tworzy miejsca pracy, wspomaga działania na rzecz klimatu i stabilizuje rachunki za energię. Wciąż jednak wiele osób w Europie nie posiada jeszcze pompy ciepła z różnych powodów, począwszy od tego, że sektor działa na granicy możliwości, poprzez koszty wstępne, aż po brak jasnych informacji. Ściśle współpracujemy z koalicją organizacji i Komisją Europejską, aby zbudować unijny plan pomp ciepła, który zajmie się tymi punktami krytycznymi".

Wielkość sprzedaży w 2022 r. została zrealizowana w bardzo trudnym otoczeniu rynkowym, w którym zainteresowane strony w całym łańcuchu wartości pracują na granicy możliwości, a łańcuchy dostaw wymienników ciepła, wentylatorów, sprężarek i półprzewodników są napięte do granic możliwości. Na poziomie użytkownika końcowego należy zająć się lukami informacyjnymi oraz kwestiami kosztów początkowych i operacyjnych, aby zapewnić stały popyt w przyszłości. Zainteresowane strony z branży produkcyjnej i stowarzyszenia branżowe współpracują z ośrodkami analitycznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w celu wniesienia wkładu w przygotowywany przez Komisję Europejską plan dotyczący pomp ciepła, aby zapewnić rozwiązanie tych kwestii.

Niektóre z tych barier można złagodzić na poziomie bardziej lokalnym. Organizacje branżowe i pracownicze w całej Europie rozpoczęły inicjatywy szkoleniowe i przekwalifikowania, aby stworzyć więcej instalatorów i przeszkolonych pracowników, tym samym przyczyniając się do europejskiego roku umiejętności i unijnego paktu na rzecz umiejętności.

Pod względem wzrostu sprzedaży liczby pomp ciepła do ogrzewania w porównaniu z rokiem 2021 Polska prowadzi z dość znacznym zapasem – z wartością +102% w stosunku do sprzedaży z roku 2021, a następnie Czechy (99%), Holandia (+80%), Belgia (+66%), Szwecja (+60%), Austria (+59%), Niemcy (+53%) i Finlandia (+52%). Druga grupa krajów wykazuje silny wzrost w przedziale 20-40%: Wielka Brytania (40%, ale na podstawie szacunków, a nie oficjalnych danych), Włochy (+37%), Norwegia (+25%), Hiszpania (+21%), Szwajcaria (+22%) oraz Dania i Francja (obie +20%).

 (gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła "PORT PC"
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także