
W listopadzie Europejska Agencja Środowiska (EEA) uruchomiła specjalną stronę (http://airindex.eea.europa.eu), która monitoruje stan powietrza w Europie. Mieszkańcy mogą sprawdzić jego jakość w różnych miastach i regionach, gdzie są zainstalowane stacje pomiarowe. Niestety Polska widnieje na niej jako czerwona wyspa.
System działa w oparciu o ponad 2 tys. stacji monitoringowych rozsianych po prawie całej Unii Europejskiej. Na razie brak jest tylko danych z Włoch i krajów bałkańskich. Poziom smogu możemy sprawdzić aktualnie oraz od jednej do 47 godzin wstecz.
Według skali EEA dobry i umiarkowany stan powietrza (dla pyłu PM10) mieści się w średniodobowym przedziale od 0 do 20 i od 20 do 35 mikrogramów na metr sześcienny. Średni poziom jest dla przedziału 35-50, zły 50-100 i bardzo zły od ponad 100. W naszym kraju zły stan powietrza zaczyna się po przekroczeniu 141 mikrogramów, a bardzo zły od 200.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- gazetakrakowska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych....
-
-
-
-
-