
Start pierwszego projektu efektywności energetycznej w odlewni żeliwa Teksid Iron Poland w Skoczowie to kontynuacja współpracy, która od lat przynosi korzyści obu firmom.
Teksid Iron Poland, jedna z największych odlewni żeliwa w Europie Środkowo-Wschodniej wchodząca w skład Grupy Teksid oraz EDF Fenice, spółka świadcząca usługi energetyczne dla przemysłu, będąca częścią Grupy EDF, uruchomiły pierwszy wspólny projekt efektywności energetycznej.
Projekt efektywności energetycznej wdrożony przez EDF Fenice w skoczowskim zakładzie polega na zagospodarowaniu ciepła odpadowego z procesu technologicznego Teksid Iron Poland w celu uzyskania ciepłej wody użytkowej. Na dzień dzisiejszy instalacje odzysku pozwalają na pokrycie ok. 40% kompletnego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Pozostała ilość ciepłej wody produkowana jest nadal w kotłowni gazowej.
W bieżącym roku EDF Fenice planuje II etap wdrażania projektów efektywności energetycznej na obszarze Teksid Iron Poland, polegający na zwiększeniu do 60% wykorzystania ciepła odpadowego. Docelowo planowane jest całkowite wyeliminowanie wody ogrzewanej w tradycyjny sposób.
W myśl podpisanych porozumień EDF Fenice przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność począwszy od wstępnych koncepcji, poprzez realizację, do finasowania przedsięwzięcia włącznie gwarantując osiąganie rezultatów założonych w projekcie. Tym samym Teksid Iron Poland nie angażując swoich środków finansowych i nie ponosząc ryzyka związanych z realizacją projektu, osiąga zakładane efekty oszczędnościowe.
Ponadto projekt efektywności energetycznej został zgłoszony przez EDF Fenice do przetargu na przyznanie białych certyfikatów, organizowanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), co zapewne spowoduje, iż przedsięwzięcie będzie jeszcze bardziej efektywne ekonomicznie.
Implementacja projektu jest kolejnym krokiem w modernizacji skoczowskiej odlewni, który pozwoli na poprawę jej produktywności na bardzo konkurencyjnym rynku odlewniczym. Jego realizacja zaowocuje redukcją kosztów dla Klienta poprzez zmniejszenie zużycia gazu oraz przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- TBT i Wspólnicy

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-