Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-12
Dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce Inauguracja 51,5 MW zainstalowanej mocy wiatrowej

11 maja 2012 r. odbyła się inauguracja należących do GDF SUEZ Energia Polska farm wiatrowych: Jarogniew-Mołtowo i Wartkowo. Uroczystego otwarcia dokonali Jean-François Cirelli, Wiceprezes Grupy GDF SUEZ, i Grzegorz Górski, Prezes Zarządu GDF SUEZ Energia Polska. Projekty potwierdzają konsekwencję i determinację Grupy w osiąganiu wiodącej pozycji na rynku energii odnawialnej w Polsce.

Inwestycje rzędu 84,2 mln euro (360 mln zł), zrealizowane na terenie gmin Gościno i Karlino, obydwie w województwie zachodniopomorskim, to kolejne 51,5 MW mocy zainstalowanej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Farma wiatrowa Wartkowo, o wielkości 31 MW mocy zainstalowanej w 15 turbinach wiatrowych, została zrealizowana nakładem w wysokości 53,7 mln euro (215 mln zł). Natomiast farma wiatrowa Jarogniew-Mołtowo, wielkości 20,5 MW mocy zainstalowanej w 10 turbinach wiatrowych, stanowi inwestycję rzędu 30,5 mln euro (145 mln zł).

– Z satysfakcją finalizujemy kolejny projekt w zakresie odnawialnych źródeł energii, który w przyszłości przyczyni się do osiągnięcia przez nas jeszcze silniejszej pozycji na rynku. Tempo realizacji inwestycji, które mają ogromne znaczenie dla naszego rozwoju, jest bardzo wysokie. Uruchomienie pierwszych 10 turbin na farmie wiatrowej Jarogniew-Mołtowo zajęło nam niespełna rok, co dobrze rokuje dla powodzenia kolejnych projektów. – podsumowuje Grzegorz Górski, Prezes Zarządu GDF SUEZ Energia Polska.

­­– Polska jest bardzo ważnym miejscem na mapie inwestycyjnej GDF SUEZ, z którym wiążemy duże nadzieje.W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię i dzięki wzrostowi gospodarczemu, Polska stanowi dla Grupy bardzo obiecujący rynek. Nasza dziesięcioletnia obecność oraz pozycja piątego wytwórcy energii w tym kraju daje nam możliwość aktywnej promocji „zielonej energii". – dodaje Jean-François Cirelli, Wiceprezes Grupy GDF SUEZ.

Aktualnie GDF SUEZ Energia Polska prowadzi także prace nad uruchomieniem farm: Pągów (51 MW) i Klukowo-Samborsko (105 MW). W ciągu najbliższego roku planowane jest również oddanie do użytku największego na świecie bloku opalanego biomasą, który powstaje w Połańcu. To efekt strategii spółki w zakresie inwestycji wychodzących naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku w aspekcie środowiskowym.

GDF SUEZ w Polsce

GDF SUEZ jest obecny w Polsce od 10 lat, gdzie zajmuje 5. miejsce pod względem produkcji energii. GDF SUEZ jest właścicielem 100% udziałów Elektrowni w Połańcu (1800 MW), która działa na zasadzie współspalania węgla i biomasy oraz odpowiada za 5 proc. produkcję energii w kraju. Grupa realizuje w Połańcu inwestycję budowy nowego bloku w 100% opalanego biomasą (205 MW), który zostanie oddany do użytku w 2012 roku. Dzięki temu, GDF SUEZ zajmie pozycję lidera w wykorzystywaniu biomasy w Polsce. Ponadto, aby spełnić wymagania polskiego systemu energetycznego, GDF SUEZ świadczy także usługi systemowe na rzecz PSE-Operator i dostarcza ciepło lokalnym odbiorcom. Poprzez Sita, GDF SUEZ jest także dostawcą usług energetycznych i zajmuje się utylizacją odpadów.

GDF SUEZ

Jako jeden z wiodących dostawców energii na świecie, GDF SUEZ jest obecny na każdym etapie energetycznego łańcucha wartości, w sektorze energetycznym i gazu ziemnego, od badań, poprzez wydobycie, sprzedaż, produkcję, aż do dystrybucji. GDF SUEZ prowadzi swoją działalność (związaną z energetyką, usługami energetycznymi i środowiskiem) w oparciu o model zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to m.in. efektywnego zaspokajania potrzeb energetycznych, zapewniania bezpieczeństwa dostaw, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz optymalizowania wykorzystania zasobów. GDF SUEZ posiada zdywersyfikowane źródła dostaw, elastyczny i niskoemisyjny system prądotwórczy, dzięki czemu może dostarczać innowacyjne rozwiązania klientom indywidualnym, miastom i przedsiębiorstwom. GDF SUEZ zatrudnia 218,900 pracowników na całym świecie; w 2011 roku Grupa osiągnęła przychód na poziomie 90,7 mld euro. Grupa jest notowana na giełdach w Brukseli, Luksemburgu i Paryżu oraz wchodzi w skład głównych międzynarodowych indeksów: CAC 40, BEL 20, DJ Stoxx 50, DJ Euro Stoxx 50, Euronext 100, FTSE Eurotop 100, MSCI Europe, ASPI Eurozone i ECPI Ethical Index EMU.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
GDF SUEZ Energia Polska
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także