
Do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Księżego Młyna i okolic wprowadzono zapisy zezwalające na odtworzenie dwóch fragmentów historycznych łódzkich rzek: Jasienia i Lamusa. To dwie bardzo ważne dla historii Łodzi rzeki, które swego czasu napędzały tamtejszy przemysł włókienniczy.
Lamus to najszybsza z dawnych łódzkich strug - ma duży spadek. Przy nim powstały fabryki Traugotta Grohmanna. Gdy jednak koło wodne zastąpiły silniki parowe, a Lamus został zanieczyszczony przemysłowymi ściekami, ukryto go pod ziemią. Rzekę można obecnie oglądać przez specjalny, przygotowany przez pracowników łódzkich wodociągów ażurowy właz, który znajduje się przy głównej alei w Parku Kilińskiego.
Jasień to najważniejsza rzeka w historii przemysłowej Łodzi. Między stawem przy ulicy Przędzalnianej a Szkołą Mistrzostwa Sportowego płynie na długości ponad 200 metrów w ciekawie ukształtowanej dolinie. Częściowo jest ukryta pod ziemią. Planowane jest usunięcie krytego kanału i stworzenie wzdłuż rzeki przestrzeni publicznej, parkowej, dostępnej dla wszystkich mieszkańców.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poznaj tłocznie ścieków Hydro-Vacuum S.A.
Jednym z głównych i najbardziej uciążliwym problemem występującym w instalacjach przetłaczania ścieków jest obecność w nich ciał stałych. Bez...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-