
Wiele gospodarstw domowych w Polsce, wiele małych i średnich firm, może stać się wkrótce samowystarczalnymi energetycznie. Będą zasilane w elektryczność i ogrzewane wyłącznie za pomocą wodoru. Produkcja wodoru stanie się doskonałym sposobem na zagospodarowanie nadwyżek energii w systemie elektroenergetycznym, opartym na instalacjach fotowoltaicznych oraz turbinach wiatrowych.
System odnawialnych źródeł energii w Polsce zaczyna odczuwać to, co systemy energetyczne Niemiec, czy Holandii. Nadprodukcja energii z instalacji fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, zaczyna stwarzać poważny problem dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Niedoinwestowane, przestarzałe sieci elektroenergetyczne, nie są w stanie przyjąć takiej ilości energii elektrycznej, jaką wytwarzają instalacje fotowoltaiczne. Jednym z rozwiązań tego poważnego już problemu, jest produkcja wodoru z nadwyżek energii elektrycznej, produkowanej przez odnawialne źródła energii.
Z szacunkowych obliczeń wynika, że wodór, wytwarzany z energii elektrycznej, otrzymywanej z instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych, będzie mógł w bardzo wielkim stopniu zastąpić węgiel kamienny, węgiel brunatny a w niedalekiej przyszłości również gaz ziemny. Polska posiada dobre, podobnie jak Niemcy, warunki słoneczne, oraz świetne warunki wietrzne na Bałtyku. Pozwala to rozwijać mikst energetyczny, w oparciu o odnawialne źródła energii. Nadwyżki energii z farm wiatrowych i elektrowni fotowoltaicznych, można wykorzystać np. do zasilania elektrolizerów, które wytworzą wodór, mogący znaleźć zastosowanie w przemyśle, ogrzewnictwie czy transporcie. Pomysł ten będzie można realizować zarówno w typowych instalacjach fotowoltaicznych on-gridowych, jak również w instalacjach off-gridowych. Tam, gdzie jest słabej jakości sieć elektroenergetyczna, gdzie wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne energii, nie jesteśmy w stanie tradycyjnie zagospodarować, produkcja wodoru wydaje się idealnym rozwiązaniem. Pewnym ograniczeniem na dzisiaj jest brak ogólnie dostępnych, sprawdzonych i bezpiecznych systemów sprężania, przechowywania czy skraplania wodoru. Oczywiście, jako państwo będące piątym światowym producentem wodoru, potrafimy wymienione etapy realizować na skalę przemysłową, szczególnie w technologii produkcji nawozów sztucznych, ciężkiej chemii, czy petrochemii.
Technologia związana z wykorzystaniem wodoru jest znana od wielu lat, jednak na dzisiaj sporym ograniczeniem w rozwoju instalacji do produkcji wodoru, jest wysoka cena bezpiecznych instalacji do jego magazynowania. Jeśli cofniemy się dwadzieścia lat, to podobna sytuacja dotyczyła fotowoltaiki. Wraz z rozwojem techniki, wraz ze spadkiem cen modułów fotowoltaicznych, falowników i osprzętu do mocowania, cena wytworzenia 1 kWh ciągle spada. Powoduje to akceptację technologii kiedyś wykluczonej, która dzisiaj staje się podstawą instalacji do wytwarzania energii elektrycznej. Przyjmuje się, że podobne zjawisko wystąpi w zakresie produkcji i przechowywania wodoru.
Duże fabryki, ogromne obiekty przemysłowe, stale wymagają sporej ilości energii elektrycznej i cieplnej. Będą ją otrzymywać z własnych instalacji fotowoltaicznych lub farm wiatrowych. Indywidualni odbiorcy, mieszkający w trudnodostępnych miejscach, będą zasilać swoje domostwa energią elektryczną z fotowoltaiki, a w nocy będą korzystać z wodoru, zmagazynowanego w pobliżu domów. Wodór, dzięki ogniwom paliwowym, będzie zamieniany na prąd elektryczny.
Dodatkowe zagadnienia są szerzej traktowane w Ośrodku Szkolenia Zawodowego OMEGA w Zabrzu podczas szkolenia z zakresu nowych instalacji wodorowych. Więcej informacji znajduje się pod adresem https://www.oszomega.pl/nowoczesne-systemy-wodorowe/
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- oszomega.pl

Czytaj także
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-