Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-02-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-02-03
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - jak obniżyć koszt instalacji?
Dofinansowanie do fotowoltaiki 2021 - jak obniżyć koszt instalacji?

W ostatnich latach fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej rozwój, oprócz szeregu korzyści jakie niesie ze sobą system, napędzają także dotacje. Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala obniżyć koszt instalacji, dzięki czemu inwestycja spłaca się już w kilka lat. Na jakie dofinansowania można liczyć w 2021 roku i jakie warunki muszą spełniać beneficjenci?

 

Dofinansowania do fotowoltaiki „Mój Prąd”

W 2020 roku najpopularniejszym programem dedykowanym wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie fotowoltaiki był „Mój Prąd”. W ramach programu, beneficjenci mogli liczyć na bezzwrotną dotację do 50% kosztów. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 5000 złotych. W praktyce, każdy ubiegający się o wsparcie z „Mojego Prądu” otrzymywał 5 tys. złotych. Dotacja przeznaczona była dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i mają zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym. Dofinansowaniem objęte były mikroinstalacji o mocy od 2 kWp do 10 kWp.

Kwota jaka została przeznaczona na cały projekt opiewa na 1 mld złotych. Pula wyczerpała się już w drugim naborze wniosków. Obecnie trwają pracę na uruchomieniem kolejnej edycji. Według doniesień, program ma zostać rozszerzony o inne produkty do nowoczesnego, oszczędnego domu jak magazyny energii czy ładowarki do samochodów elektrycznych.

 

Czyste Powietrze – dotacja do fotowoltaiki

Dofinansowanie na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” wynosi do 50% kosztów, maksymalnie jest to 5 tys. zł. Moc instalacji, która może zostać objęta dotacją to 2-10 kWp. By skorzystać z dotacji na fotowoltaikę należy wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe, na nowe, ekologiczne. Dotacji nie dostaną więc osoby, które nie wymienią pieca. Nabór wniosków do programu „Czyste powietrze” trwa.

21-01-367zdjecie-wew-artykulu1.jpg

 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Dzięki niej uprawnione osoby mogą odliczyć od podatku koszty poniesione w związku z termomodernizacją budynku w tym na fotowoltaikę czy pompę ciepła. Zgodne z ustawą możliwe jest odliczenie podatku dochodowego kwoty, która nie przekracza 53 tysięcy złotych.

 

Ulga w podatku rolnym

W 2021 roku na ulgę związaną z montażem instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć również rolnicy. Właścicielom gospodarstw rolnych, przysługuje ulga w wysokości 25 % kosztów inwestycji. Kwota jest odliczana od podatku rolnego. Instalacja musi być w całości sfinansowana z funduszy własnych. Ulgę można odliczać przez 15 lat, a niewykorzystana kwota przechodzi na następców podatnika.

 

Dotacja dla przedsiębiorcy

Program „Energia Plus” ma na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Wnioski w II naborze do programu Energia Plus można składać do 17 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Dofinansowanie do fotowoltaiki ma formę pożyczki lub dotacji.



Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
columbusenergy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także