Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-02-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-02-17
Dlaczego powinniśmy dbać o recykling makulatury?
Dlaczego powinniśmy dbać o recykling makulatury?

Makulatura to wbrew pozorom niezwykle cenny surowiec, bez którego nasza rzeczywistość wyglądałaby zupełnie inaczej, a z całą pewnością w diametralnie innym (zdecydowanie gorszym) stanie byłaby nasza planeta, gdyby nie recykling papieru. Przetwarzanie makulatury z wielu powodów jest koniecznością, a także źródłem ogromnych korzyści środowiskowych i gospodarczych. Oto krótki przegląd najważniejszych informacji na temat makulatury, celowości przetwarzania odpadów celulozowych oraz powodów, które nakazują nam zatroszczyć się jeszcze bardziej o prawidłową segregację odpadów i recykling papieru.

Makulatura – recykling papieru w liczbach

Recykling odpadów papierowych (makulatury) ma przede wszystkim kolosalne znaczenie dla ochrony środowiska przyrodniczego. Szacuje się, że w skali globu produkuje się rocznie około 300 milionów ton papieru, przy czym mniej więcej połowa tej olbrzymiej masy wyrobów papierniczych jest wytwarzana z odpadów tj. makulatury. Gdyby recykling odpadów celulozowych nie istniał, nie bylibyśmy w stanie wytworzyć tak ogromnej ilości papieru, a gdybyśmy nawet próbowali, z powierzchni ziemi musiałoby zniknąć wiele miliardów drzew. Według danych udostępnionych przez Stena Recycling, firmę zajmującą się zarządzaniem odpadami i ich recyklingiem w Polsce, każda tona makulatury poddana przetworzeniu przekłada się na co najmniej 14 ocalonych od wycinki drzew, a to nie koniec tych arcyważnych poglądowo danych. Recykling tony odpadów papierowych pozwala nie tylko ocalić lasy konieczne nam i innym żywym organizmom do przetrwania, ale też przekłada się na oszczędność innych ważnych zasobów, np. energii, mniejszą emisję zanieczyszczeń do środowiska i ograniczenie emisji CO2. Przy produkcji papieru z makulatury w stosunku do produkcji z surowca drzewnego możemy zaoszczędzić nawet 50-70% energii, ogromne ilości ropy i wody (ponad 20 tysięcy litrów na tonę papieru wytworzonego z recyklingu). Recykling 1 kg papieru to także 1.5 kg mniej CO2 w atmosferze. Nastawiona na odzysk surowca utylizacja papieru oznacza ponadto zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza nawet o 70% i ograniczenie ilości ścieków o około 30%.

Dlaczego przetwarzanie makulatury jest koniecznością?

Recykling makulatury to najskuteczniejsza forma ochrony środowiska, to także jedyna dostępna droga pozyskania surowca do produkcji papieru w ilości wystarczającej do zaspokojenia globalnych potrzeb. Innowacyjne i kompleksowe rozwiązania wypracowane przez Stena Recycling pozwalają jej poprzez efektywny recykling makulatury ocalić rocznie nawet 14 milionów drzew(!), a to przecież dokonania jednej tylko firmy przetwarzającej odpady. Powszechna i staranna segregacja odpadów umożliwiająca ich recykling oraz ponowne wykorzystanie przekłada się na konkretne oszczędności środowiskowe i gospodarcze – zmniejszenie zużycia zasobów, ograniczenie zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, a także znaczną redukcję ilości śmieci na wysypiskach. Dodajmy do tego jeszcze fakt, iż papier można poddawać recyklingowi nawet 7 razy, a więc dobrze zorganizowana selektywna zbiórka odpadów, dzięki której makulatura nie utraci swoich właściwości (nie zawilgotnieje, nie zabrudzi się itp.) może dodatkowo pomnożyć wspomniane korzyści kilkukrotnie.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także