Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-20 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-20
Dalkia w Łodzi i Poznaniu zbuduje kotły wyłącznie na biomasę

Dalkia w Łodzi i Poznaniu zbuduje kotły wyłącznie na biomasę
To największy projekt spalania biomasy w Grupie Dalkia a także pierwsza tak duża modernizacja elektrociepłowni w Polsce. Nakłady inwestycyjne mają osiągnąć poziom około 70 milionów euro. Około 600 000 ton biomasy, w 80% pochodzenia leśnego, będzie spalanych po zakończeniu konwersji kotłów, pod koniec roku 2011. Projekt pozwoli na uniknięcie emisji 460 000 ton CO2 rocznie.
Dzięki rozpoczynającej się konwersji Dalkia Polska, działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, już w roku 2012 przekroczy 15% próg wykorzystania OZE, wyznaczony na rok 2020 w dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”. Przez okres 18 miesięcy trwania robót będzie jednocześnie tworzony system zaopatrzenia w biomasę. Większość paliwa dostarczana będzie przez dostawców zewnętrznych, a część będzie pochodzić z 2000 ha plantacji roślin energetycznych, jakie Dalkia Polska prowadzi od kilku już lat w okolicach Poznania i Elbląga. W tej chwili całkowita ilość niezbędnego paliwa została zakontraktowana.
Elektrociepłownie, w których będzie spalana biomasa charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Należą one do spółek Dalkia Poznań ZEC i Dalkia Łódź. Będą zasilać krajową sieć energetyczną w energię zieloną oraz dostarczać ciepło do 700 000 mieszkańców będących użytkownikami sieci ciepłowniczej w Łodzi i w Poznaniu. Do blisko 70 MW zainstalowanej mocy elektrycznej dochodzi 140 MW mocy cieplnej.
Dalkia Polska, już w chwili obecnej, jest jednym z głównych podmiotów stosujących OZE. Od dwóch lat elektrociepłownie poznańska i łódzka współspalają biomasę i węgiel, udział biomasy w wysokości 10 %, w tym procesie generuje 3% zielonej energii elektrycznej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- dalkia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-