Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-11-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-11-10
Dąbrowskie Wodociągi zakończyły rekrutację 1 000 Strażników Czystej Wody
Strażnik Czystej Wody
Strażnik Czystej Wody

Uczniowie z Dąbrowy Górniczej zamiast do szkoły w październiku chodzili na lekcje do Dąbrowskich Wodociągów. To w ramach edukacyjnego projektu ekologicznego, w którym 1 000 dzieci z klas trzecich dąbrowskich szkół podstawowych przeszło kurs na Strażnika Czystej Wody.

Podczas kursu uczniowie dowiadywali się skąd bierze się woda w kranie, śledzili zmagania Maga z Władcą Ścieków, a na koniec, po solidnym treningu, razem z pracownikami oczyszczalni, dokonywali magicznej przemiany ścieków w czystą wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Zamiast lekcji w szkole, nietypowe zajęcia w Dąbrowskich Wodociągach – tak w październiku wyglądała codzienność uczniów klas trzecich dąbrowskich podstawówek. Dzień w wodociągach młodzi uczniowie rozpoczynali od zajęć przy multimedialnej makiecie – jedynej takiej w Polsce. Autorski projekt Dąbrowskich Wodociągów w przystępny sposób, za pomocą animowanych zmagań Maga i Władcy Ścieków pokazuje jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie zajęć przy makiecie uczniowie brali udział w interaktywnym quizie.

- Mnie bardziej podobają się lekcje w wodociągach niż te w szkole. Były o wiele ciekawsze. Było więcej multimedialnych rzeczy, zobaczyliśmy jak to wszystko wygląda – powiedział Jakub Budny, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 5 w Dąbrowie Górniczej.

Strażnik Czystej Wody pije wodę z kranu

Właśnie na lekcjach w Dąbrowskich Wodociągach uczniowie przechodzili kurs na Strażników Czystej Wody. Jak zdobyli tak zaszczytny tytuł? Przede wszystkim przyswajając wiedzę z bogato ilustrowanego podręcznika, w którym Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśnia skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Egzaminem końcowym jest rozwiązanie krzyżówki z hasłem i wspólny okrzyk: Piję wodę z kranu!

– To niesamowite jak taka prozaiczna sprawa jak dostarczenie czystej i zdrowej wody do naszych kranów może być skomplikowana. Dzieci obserwują i słuchają pracowników wodociągów z niezwykłym zaciekawieniem – mówi Zofia Staroń, nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 5 w Dąbrowie Górniczej.

Magia to w Dąbrowskich Wodociągach codzienność

Ostatnią częścią zajęć w Dąbrowskich Wodociągach było zwiedzanie obiektów Oczyszczalni Ścieków „Centrum". Młodzi wodociągowcy z nieskrywanym zaciekawieniem obserwowali jak działa krata i piaskownik, dowiadywali się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także czemu bakteriom przygotowano saunę. Wreszcie sprawdzali jak pracownicy oczyszczalni codziennie dokonują magicznej przemiany ścieków w wodę, gaz, energię elektryczną i ciepło.

Projekt Strażnik Czystej Wody to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie Dąbrowskich Wodociągów. - Każde z przedsięwzięć skierowanych do mieszkańców, m.in. promowanie picia wody z kranu, dystrybutory wody w szkołach, obchody Światowego Dnia Wody, czy zajęcia edukacyjne to elementy codziennej kultury organizacyjnej naszej firmy. To wszystko jest przesłaniem do komunikacji Dąbrowskich Wodociągów z mieszkańcami, mówiącym o tym jak nasza firma realizuje społeczną i ekologiczną odpowiedzialność biznesu – mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

https://drive.google.com/folderview?id=0B0Je9zMsrvjCUFAwYmRfYzJicUk&us...

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także