
Zakończył się jeden z największych w woj. śląskim projektów edukacyjnych dotyczących wody. W jego ramach 1500 uczniów z podstawówek z Dąbrowy Górniczej miało okazje obejrzeć z bliska działanie oczyszczalni ścieków oraz przeszło specjalną ścieżkę edukacyjną poświęconą wodzie.
Na początku młodzi uczniowie zapoznawali się z multimedialną makietą autorstwa Dąbrowskich Wodociągów, gdzie wyświetlano animację przedstawiającą zmagania Maga i Władcy Ścieków. Mogli się z niej dowiedzieć, jak dbać o środowisko oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Na zakończenie tego etapu uczniowie brali udział w interaktywnym quizie.
Następnie dzieci udawały się na zwiedzanie oczyszczalni ścieków "Centrum", gdzie obserwowały jak działa krata i piaskownik, dowiadywały się na czym polega zagęszczanie mechaniczne i fermentacja metanowa, po co na oczyszczalni hodowane są bakterie, co znajduje się w kilkumetrowej magicznej kuli Strażnika Czystej Wody, a także czemu bakteriom przygotowano saunę.
"Wyobraźnia dzieci nie zna granic - mówi Andrzej Malinowski, prezes Dąbrowskich Wodociągów - to zupełnie inny świat niż nasz, dorosłych. Projektem Strażnik Czystej Wody chcieliśmy trafić do młodych mieszkańców naszego miasta w przystępny sposób, dostosowany do ich wyobraźni i języka. Chcieliśmy ich nauczyć odpowiedzialności za przyrodę, za świat w którym żyją. Mamy nadzieję, że pokazując dzieciom ten specyficzny, wyjątkowy świat udało się nam to."
W ostatniej części kursu Strażnik Czystej Wody zwany Magiem wyjaśniał skąd bierze się woda w kranach, czy można pić ją bez przegotowania, jak dużo wody zużywamy podczas codziennych czynności takich jak gotowanie i pranie oraz czego nie wolno wrzucać do toalety. Na końcu na dzieci czekało zadanie w postaci krzyżówki, której hasłem było: Piję wodę z kranu!
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- dabrowagornicza.naszemiasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-