
Wielu ludzi zgadza się, że inwestowanie w ekologiczne i ekonomiczne źrodła energii jest ważne. Jednak duża część Polaków uważa, że w naszym kraju jest zbyt mało Słońca, by panele słoneczne były opłacalne. Czy jest to prawda?
Jest to mit. Polska ma bardzo dobre warunki dla paneli fotowoltaicznych. Pokazuje to przykład całej Europy Zachodniej, a szczególnie naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech instalacje fotowoltaiczne produkują już sporo ponad 40GWh energii elektrycznej rocznie. Łączna moc instalacji w Polsce jest ponad 1000-krotnie mniejsza. Ponieważ te dwa kraje mają bardzo podobne nasłonecznienie, jest to dowód, że fotowoltaika w Polsce ma przed sobą wielką przyszłość!
Skąd więc takie przekonanie wśród wielu Polaków? Najprawdopodobniej ma ono korzenie w przeszłości, gdy panele słoneczne nie były tak zaawansowane jak dziś. Wtedy faktycznie instalacje w Polsce nie były zbyt opłacalnym przedsięwzięciem. Dzisiaj jest jednak zupełnie inaczej!
Realna moc instalacji w Polsce
Ile realnie w ciągu roku wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna w Polsce? Odpowiedź jest prosta i wiąże się z ciekawym faktem - moce paneli fotowoltaicznych mniej więcej odpowiadają nasłonecznieniu w Europie i USA. Stąd panel fotowoltaiczny o mocy 270 Wp wytworzy w Polsce 270 kWh prądu rocznie, a instalacja o mocy 5kWp wyprodukuje mniej więcej 5000 kWh energii rocznie (plus minus 10%).
Absolutnie nieprawdą jest więc, że osiągi paneli na karcie danych są zawyżone w stosunku do polskich realiów. Bardzo dokładnie oddają rzeczywiste uzyski.
Jak temperatura wpływa na sprawność paneli?
Z drugiej strony te same panele wyprodukują w Arabii lub Afryce więcej prądu, ale różnica jest mniejsza, niż mogłoby się wydawać, ponieważ wysoka temperatura obniża sprawność paneli oraz przyspiesza ich degenerację.
To, jak bardzo panele słoneczne tracą na wydajności z każdym stopniem Celcjusza, określa parametr zwany współczynnikiem temperaturowym mocy Pmax. Jeśli wynosi on na przykład -0,43%/°C, to w temperaturze 45 °C panel o mocy nominalnej 270Wp działa jak panel o mocy 246,8Wp. W gorących krajach te straty są oczywiście większe.
Korzystna sytuacja prawna w Polsce
W Polsce cieszymy się obecnie korzystną dla fotowoltaiki sytuacją prawną. Właściciele niedużych instalacji mogą łatwo uzyskać status prosumenta, dzięki czemu mogą współpracować z siecią energetyczną w odpowiednim gospodarowaniu nadwyżkami mocy.
Działa to w taki sposób, że 80% energii wyprodukowanej przez panele, której dom nie wykorzysta od razu, będzie można później odebrać z sieci energetycznej w ciągu dwunastu miesięcy.
Ponadto Polska zobowiązała się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. W związku z tym łatwo otrzymać różnego rodzaju dotacje i dofinansowania.
Na dodatek wskutek niedawnej decyzji Unii Europejskiej zniesiono cło na panele słoneczne z Chin, dzięki czemu ceny paneli fotowoltaicznych zdecydowanie zmalały.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- fotowoltaikaonline.pl

Czytaj także
-
Fotowoltaika Kraków - czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne od lat sukcesywnie pojawiają się na coraz większej liczbie dachów polskich domów. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, jako że...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-