
Jak donosi "The Guardian", naukowcom udało się stworzyć warunki panujące wewnątrz słońca - wygenerowali więcej energii z paliwa jądrowego niż sami jej dostarczyli. Po latach nieudanych prób stworzenia minisłońca znów pojawiła się nadzieje na powodzenie projektu.
Przy obecnej technologii energię jądrową czerpie się z rozpadu atomów na drobniejsze cząstki. Uwagę badaczy przyciągają jednak również reakcje łączenia niewielkich atomów w reaktorach fuzyjnych.
W Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii odbywają się eksperymenty, w których naukowcy używając 192 laserów rozgrzewają paliwo nuklearne do temperatury wyższej niż temperatura słońca. Paliwo składa się z izotopów wodoru i deuteru. Na skutek wysokiej temperatury dochodzi do implozji, w trakcie której uwalniane są ogromne ilości energii.
Wciąż jednak nie udaje się uzyskać więcej energii niż zużywa się w trakcie eksperymentu. Lasery pochłaniają 2 megadżule (tyle co wybuch dwóch lasek dynamitu) energii, natomiast reakcje wywołane implozją paliwa dostarczają 17 kilodżuli energii.
Nadal wiele nas dzieli od w pełni kontrolowanej reakcji fuzyjnej. Żeby rachunek energetyczny się opłacał trzeba by uzyskać 100 razy więcej energii z reakcji fuzyjnych. Dyrektor Culham Centre for Fusion Energy w Wielkie Brytanii Steve Cowley stwierdził, że wyniki ostatnich eksperymentów są "perfekcyjne", ale aby osiągnąć ostateczny cel potrzebne są prace nad udoskonalenia siły lasera i struktury kapsuły, w której zachodzi reakcja.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wiadomosci24.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-