
21 kwietnia 2015 r. ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress) w Katowicach odbyła się debata „Wodociągi i kanalizacja", podczas której dyskutowano m.in. o aktualnym stanie gospodarki wodnej w Polsce. Choć w tym sektorze poczyniono w ostatnich latach gigantyczne inwestycje, to wraz z unowocześnieniem infrastruktury wodnej znacznie wzrosły ceny wody.
Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej podkreślał, że w ostatnich latach długość sieci wodociągowej wzrosła trzykrotnie. Obecnie już 95% mieszkańców miast może korzystać z dostępu do bieżącej wody. Zmian w tej sferze nie można nazwać inaczej niż cywilizacyjnym skokiem.
W efekcie polskie wodociągi często korzystają z nowocześniejszych technologii niż w krajach Europy Zachodniej i osiągnęły standard światowy. Konsekwencją tego stanu rzeczy stał się jednak znaczący wzrost cen usług. Cena wody i ścieków dochodzi do 2% budżetu rozporządzalnego gospodarstw domowych.
"W dzisiejszej sytuacji – zaznaczył Paweł Chudziński, prezes firmy Aquanet - najbardziej poszkodowani są klienci spółek wodociągowych. Jako jedyni nie mają nic do powiedzenia. System prawny nie jest dostosowany do dzisiejszych realiów. Prezes firmy wodociągowej z burmistrzem mogą ustalić cenę na poziomie 100 zł za litr wody."
Zdaniem Chudzińskiego powinny powstać wyspecjalizowane organy kontrolne, które mogłyby sprawdzić taryfy. Z kolei Kazimierz Karolczak, członek zarządu Województwa Śląskiego, zauważył, że dotacje w inwestycje wodno-kanalizacyjne były nieco bez pomysłu. Nie ma bowiem myślenia o całości systemu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
-