
Na Monash University oraz University of Kentucky powstały grafenowe filtry, które filtrują wodę oraz inne płyny 9 razy szybciej niż obecnie dostępne na rynku. Ponadto filtry charakteryzują się zadziwiającą wytrzymałością i sprawdzają się nawet w najbardziej sprzyjających korodowaniu środowiskach.
Wynalazek był możliwy dzięki stworzeniu przyczepnej formy tlenku grafenu, który może być rozprowadzany w bardzo cienkich warstwach. Technika ta pozwala na równomierne ułożenie wewnątrz struktury grafenu, co nadaje filtrowi jego unikalne własciwości.
Grafenowe filtry mogą być znacznie szybsze i większe od aktualnie stosowanych. Ich zastosowanie obejmuje filtrowanie chemikaliów, wirusów i bakterii. Mogą być używane do oczyszczania wody, produktów mlecznych lub wina, a także w produkcji leków. Nowe filtry mogą odsączyć każdą cząteczkę o wielkości większej od 1 nanometra.
Właściwości grafenowych filtrów znane są od lat, jednak dopiero teraz opłacalna stała się ich produkcja na skalę przemysłową. Badania były wspierane przez Ionic Industries oraz Australian Research Council.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego napowietrzanie wody jest tak ważne?
Woda to cenny zasób. Niestety, często jest zanieczyszczona, na czym cierpi nie tylko człowiek, ale i cała przyroda. Jednym ze sposobów na...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-