Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-08-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-08-01
Chiny zwracają się w kierunku energetyki wiatrowej
Chiny zwracają się w kierunku energetyki wiatrowej
Chiny zwracają się w kierunku energetyki wiatrowej
Chiny należą do czołówki krajów o największej konsumpcji i zapotrzebowaniu na energię elektryczną na świecie, powoduje to jednocześnie, że są jednym z największych emitentów zanieczyszczeń atmosferycznych. Energetyka konwencjonalna jest z pewnością fundamentem chińskiej gospodarki, nie mniej jednak, szczególnie w ostatnim okresie na znaczeniu nabrały odnawialne źródła energii.

Chiny ogłosiły, że na energetykę odnawialną zostanie przeznaczone 175 milionów dolarów. W połowie minionego miesiąca rozpoczęła się budowa największej w tym kraju farmy wiatrowej. W rzeczy samej zamiar budowy obiektu o mocy 200MW stawia inwestycję pośród największych obiektów tego typu na świecie.

Kolejnym czynnikiem który sprawia, że Chiny należą do grona największych rynków energetyki odnawialnej jest ogromy potencjał wiatrowy - potencjał wiatru od strony morza to 632GW, na lądzie 750GW. Chiny planują wypełnić przynajmniej 10 procentowy udział „zielonej” energii w swojej rocznej produkcji do roku 2010. W chwili obecnej na terenie kraju farmy wiatrowe dostarczają 30GW energii. Energia wytwarzana w ten sposób wystarcza to na pokrycie zapotrzebowania pomiędzy 13 a 30 milionom gospodarstw domowych. Prognozowany koszt osiągnięcia założeń na rok 2010 będzie wynosił około 188 bilionów dolarów.

Od stycznia kiedy to weszło w życie nowe prawo energetyczne, gwarantujące stałość cen energii ze źródeł odnawialnych, dając tym samym bodziec dla deweloperów, rynek technologii wiatrowych eksplodował. Firmy zagraniczne, takie jak duńska Vestas GE Wind (która ostatnio otworzyła w Chinach swoją farmę wiatrową), ścigają się w opracowywaniu coraz to nowszych technologii budowy farm wiatrowych na potrzeby Chin jak i na eksport. W tym samym czasie krajowe firmy, które zainwestowały w przemysł wiatrowy 1.24 biliona dolarów, doskonalą swoje umiejętności. W ostatnim okresie chiński przemysł zaprezentował m.in. generator „maglev” (oparty na lewitacji magnetycznej) gwarantujący zmniejszenie o połowę kosztów utrzymania turbin wiatrowych.

Za przykładem Chin podąża już Hong Kong, który planuje budowę największej w Azji przybrzeżno-morskiej farmy wiatrowej.

(ap)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
oneworld.net
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także