Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-02-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-02-19
Certyfikowany instalator pomp ciepła na wagę złota
forum technologiczne
forum technologiczne

Pomimo tak trudnej sytuacji na rynku OZE, determinowanej niejasnym systemem wsparcia i zapleczem prawnym, inwestycje w pompy ciepła są coraz bardziej modne. Jak podaje raport EPHA, tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano ich aż 15 000, podczas gdy sprzedaż tych urządzeń w całej Europie to 769 879 sztuk. Przyczyniły się łącznie do uniknięcia emisji do atmosfery 20 Mt gazów cieplarnianych. Polska jako jedyny kraj w Europie odnotował aż dwucyfrowy wzrost w sprzedaży pomp ciepła, podczas gdy sprzedaż w Europie podniosła się zaledwie o 3 punkty procentowe.

Dobra sytuacja Polski w branży pomp ciepła nie przychodzi łatwo. Zmagamy się z wieloma barierami swobodnego rozwoju tego rynku. Ograniczają go przede wszystkim ciągle jeszcze za wysokie koszty inwestycyjne, wysokie ceny energii elektrycznej i ograniczone systemy wsparcia technologii ze strony Państwa. Sam postęp technologiczny w branży tych urządzeń jest jednak bardzo duży. By za nim nadążyć instalatorzy odczuwają konieczność szkoleń, czy kursów. Inwestorzy równocześnie stają przed trudnymi wyborami producentów urządzeń, czy wykonawców instalacji.

Często, osoba zdecydowana na inwestycję w pompę ciepła jest w stanie zapłacić sporo, by zapewnić sobie urządzenie wysokiej klasy oraz wysoką jakość wykonania. Który producent jest jednak odpowiedni i najlepszy? Na jakie parametry zwracać uwagę? Co powinno wzbudzić naszą czujność przy wyborze instalatora?

Gwarancją prawidłowej pracy instalacji z pompą ciepła jest jej odpowiedni projekt, dobrej jakości urządzenie, prawidłowy montaż i świadoma eksploatacja. Żadne z tych ogniw nie może zawieźć. Nowoczesne rozwiązania pokazują jak efektywnie komponować instalację, jak ją zasilać w sposób ekologiczny, np. przez współpracę z fotowoltaiką, jak planować jej pracę, jak rozbudowywać o efektywne systemy rozprowadzania energii, takie jak maty kapilarne. Sam wybór urządzenia może być nie lada wyzwaniem, ponieważ oprócz wyboru technologii i rodzaju dolnego źródła decydujemy się kilka funkcji: ogrzewanie, przygotowywanie c.w.u. oraz chłodzenie.

Co więcej, należy pamiętać o tym, że budynek wyposażony w pompę ciepła i bazujący na technologiach opartych na OZE i magazynowaniu energii, komfortem ma szansę dorównać budynkom o niemal zerowym zużyciu energii, a przez to może zawierać się w standardach budynków NF15 i NF40. Warto więc znać drogę ubiegania się o dofinansowanie.

Okazją do zapoznania się z dostępnymi technologiami i do zadania nurtujących pytań będzie kolejna, ósma już edycja Forum Pomp Ciepła, 5 marca 2015 podczas Forum Technologicznego GLOBEnergia. Grzanie i chłodzenie, kwestie dolnego i górnego źródła, instalacje hybrydowe, wreszcie aspekty związane z ekonomiką instalacji i jej użytkowania to tematy wiodące konferencji. W jednym miejscu, o jednej porze zgromadzimy inwestorów, instalatorów, dostawców, wykonawców i wszystkich zainteresowanych tematyką systemów grzewczych i chłodzących.

Co więcej, jest to jedyna okazja do zdobycia Certyfikatu uczestnictwa w Forum Pomp Ciepła oraz materiałów dotyczących budownictwa energooszczędnego w formacie PDF.

Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 5-6 marca 2015 w Kielcach to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach tego dwudniowego wydarzenia odbędzie się 5 marca VIII FORUM POMP CIEPŁA, 6 marca VI FORUM SOLAR+. Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNEGO, grupy stoisk redakcji GLOBENERGIA i odpowiadać na pytania od zainteresowanych.

• 5 marca 2015, VIII Forum POMP CIEPŁA „Technologie i rynek 2015", Kielce, strefa Pasażu Energetycznego GLOBEnergia,

Więcej: http://globenergia.pl/forumpompciepla

(gz)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
GLOBEnergi
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także