Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-20 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-20
Cel dla energetyki odnawialnej w UE zaakceptowany

Cel dla energetyki odnawialnej w UE zaakceptowany
Obecnie energia odnawialna stanowi 6,5% ogólnego zużycia energii w państwach UE. Przedstawiciele państw członkowskich zapowiedzieli również, że UE wyznaczy nowy cel dla udziału energii odnawialnych na nawet 30% ogólnego zużycia energii w 2020 roku i od 60 do 80% w 2050 roku, jeśli inne kraje, w tym Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, podejmą działania w tym samym kierunku.
Delegaci zdecydowali również, że do 2020 roku państwa UE powinny ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 20% w stosunku do wartości z 1990 roku, a także zwiększyć wykorzystanie biopaliw w transporcie do przynajmniej 10%. Jednym ze sposobów na ograniczenie emisji gazów ma być zwiększenie wykorzystania energii jądrowej.
Nowi członkowie UE, których sytuacja gospodarcza mogłaby nie pozwolić na spełnienie wyznaczonego celu do 2020 roku, wynegocjowali na szczycie korzystne dla siebie warunki, a mianowicie każde z państw członkowskich będzie miało ustalony własny limit wykorzystania energii odnawialnych. Zależało na tym m.in. Polsce, w której udział energii odnawialnych w ogólnym zużyciu energii wynosi obecnie około 5%, a w 2020 roku mógłby wynieść według ekspertów 9-10%. Władze naszego kraju obawiały się, że Polska może nie podołać proponowanemu przez UE kilka tygodni wcześniej 20-sto procentowemu celowi dla każdego z państw i zabiegały o wyznaczeniu indywidualnych limitów dla państw członkowskich.
Na szczycie ustalono, że indywidualne cele dla poszczególnych państw zostaną przedstawione najprawdopodobniej w trzecim kwartale tego roku. UE zostawiła państwom członkowskim wolną rękę co do udziału poszczególnych źródeł czystej energii w ogólnej produkcji energii odnawialnej.
Osiągnięcie 20-sto procentowego udziału energii odnawialnych w ogólnym zużyciu energii wpisuje się w wyznaczoną przez UE w styczniu strategię mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii, uchronienie rynku europejskiego przed wzrostami jej cen, oraz walkę ze zmianami klimatycznymi.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- modernpowersystems.com, renewableenergyaccess.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
-
-