
Miejska oczyszczalnia ścieków w Bielsku-Białej wkrótce będzie samowystarczalna energetycznie. Prąd oraz ciepło dostarczy jej instalacja produkująca energię z biogazu, która jest częścią projektu budowy kanalizacji sanitarnej i przebudowy wodociągu oraz modernizacji oczyszczalni.
Biogaz to efekt uboczny pracy oczyszczalni ścieków - powstaje w wyniku fermentacji osadu. "Biogaz najpierw trzeba zgromadzić - mówi Piotr Dudek, prezes spółki komunalnej Aqua z Bielska-Białej - a potem spalić tym samym otrzymując energię cieplną oraz elektryczną. Biogaz zasila agregaty prądotwórcze, a otrzymane ciepło wykorzystujemy do procesów technologicznych."
Biogaz gromadzony będzie w okrągłym zbiorniku w kształcie wielkiego balonu. Powstał on w ramach projektu budowy kanalizacji sanitarnej i przebudowy wodociągu oraz modernizacji oczyszczalni, który zakończy się w 2020 roku. Całościowy koszt programu wyniesie 36,8 mln zł. Dotacja z funduszy UE sięgnie 18,1 mln zł.
"Ten program - kontynuuje Dudek - doprowadza praktycznie do skanalizowania Bielska-Białej w 100% Dotychczas było to 98,3% Z siecią docieramy praktycznie we wszystkie rejony, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie. To duże osiągnięcie, którym niewiele miast może się poszczycić. Bez dostępu pozostanie kilkuset mieszkańców, którzy wybudowali domy na ustroniu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- silesion.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-