
Być może już za dwa lata powstanie w Polsce pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw. Adam Hańderek, jeden z twórców ulepszonej metody przetwarzania plastiku w benzynę, ma nadzieję, że inwestycja ta pomoże rozwiązać problem zalegających na wysypiskach plastikowych śmieci.
Proces wykorzystywany w technologii opracowanej przez Adama Hańderka zwany jest termolizą. Opiera się on na prostej zasadzie: podgrzane do odpowiednio wysokiej temperatury tworzywo sztuczne upodabnia się do węglowodorów, które występują w benzynie, oleju napędowym czy w oleju grzewczym. Istniejące instalacje nie mogą jednak pracować przez cały czas - trzeba je często zatrzymywać, aby je chłodzić i czyścić.
"Nasze rozwiązanie - tłumaczy Hańderek - pozwala na prowadzenie tego procesu rozkładu tworzyw sztucznych bez żadnych strat, np. osadów czy pojawiania się niepożądanych związków chemicznych w produkcie. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie."
W pracach nad usprawnieniem procesu przetwarzania plastików w paliwa pomagał również Instytut Chemii Przemysłowej. To z tej instytucji pochodzi opatentowane rozwiązanie, pozwalające na uszlachetnianie niższym kosztem otrzymywanego paliwa tak, aby spełniało normy paliw samochodowych.
"Nasza metoda - dodaje Hańderek - to jedna z propozycji, które pozwalają efektywnie przetworzyć te odpady, które w innym wypadku trafiają na wysypiska, do oceanów, bądź też są spalane w piecach węglowych, przyczyniając się do problemu smogu. W 2016 roku na świecie wyprodukowaliśmy 311 mln ton tworzyw sztucznych. Jeżeli przyjmiemy, że połowa z nich nadaje się do przetworzenia na paliwo, to można z tego wyprodukować ponad 150 mln ton paliw."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...
-
Kotły retortowe – rodzaje
Kotły retortowe stanowią nowoczesne rozwiązanie połączenia kotłów co ze zbiornikiem paliwa za pomocą podajnika paliwa. Dzięki wykorzystaniu...
-
-
-