
Elektroodpady to szczególny rodzaj śmieci, dlatego muszą one być specjalnie traktowane – nie można ich wyrzucać do zwykłych koszy, ani tym bardziej porzucać. Najlepiej zamówić usługę ich odbioru, i mieć pewność, że zostaną odpowiednio zagospodarowane, by nie szkodzić środowisku. O tym, jak należy traktować ten rodzaj odpadów, uczyły się też dzieci z Przedszkola nr 14. Przedstawiciele MPGK, firmy Biosystem, a także Ekobot, spotkali się z maluchami i podzielili się tajnikami swojej pracy.
Elektrośmieciami nazywamy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Mogą to być uszkodzone lub po prostu niedziałające np. pralki, lodówki, komputery, telewizory. Oprócz dużych sprzętów do tej grupy zaliczamy także te mniejsze, jak m.in. żelazko, telefon, suszarkę, ładowarki, latarki czy szczoteczki elektryczne. Nie powinny być one wyrzucane do zwykłych koszy na śmieci. Najlepiej zamówić usługę ich odbioru, którą we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej realizuje firma Biosystem SA.
– Jako spółka, w której DNA leży ochrona środowiska, dążymy do tego, aby jak najmniej odpadów trafiało na dzikie wysypiska czy było porzucanych w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Chcemy sukcesywnie zwiększać ilość tych, które zostaną przez nas odebrane, a następnie będą mogły trafić do recyklingu. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć usługę elektrośmieciarki również najmłodszym mieszkańcom – żeby oni mogli potem w swoich domach przypominać rodzicom i innym dorosłym, jakie są zasady. Dzieci szybko uczą się takich działań, więc już od najmłodszych lat warto zaszczepiać w nich idee recyklingu i odpowiedzialnego traktowania eletroodpadów. Liczymy również na to, że postać Ekobota – który zachęca najmłodszych do wyrzucania elektrośmieci we właściwe miejsce – sprawi, że będzie to dla nich atrakcyjna zabawa, która potem przekształci się w nawyk – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych z MPGK Katowice.
Dlaczego elektroodpadów nie można wyrzucać do zwykłych koszy?
Elektroodpady to bardzo złożone urządzenia, do produkcji których wykorzystuje się wiele materiałów. Niektóre z nich po wydostaniu się z uszkodzonego sprzętu mogą zanieczyścić glebę, powietrze lub wodę. Wśród substancji, które mogą się znaleźć w sprzętach elektrycznych, są np. rtęć, ołów, chrom, kadm, nikiel, freon. Związki te są konieczne, ponieważ pełnią w sprzęcie wiele funkcji, np. chrom jest stosowany do powlekania elementów metalowych, aby je uchronić przed korozją, a freon pełni w lodówkach funkcję chłodniczą. Dopóki znajdują się w sprzętach, to są w odpowiedni sposób zabezpieczone, aby nie powodować zagrożenia. Jednak jeśli sprzęt jest uszkodzony, to powinniśmy oddać go do wyspecjalizowanej firmy, która w odpowiedni, bezpieczny dla ludzi i środowiska sposób je usunie.
Jak postępować z elektroodpadami?
Najważniejsze, aby nie wyrzucać elektroodpadów do zwykłych pojemników ani nie porzucać ich np. w lesie. Niestety jest to zjawisko wciąż często spotykane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, którzy podczas codziennych obowiązków znajdują tego typu śmieci w nieprzeznaczonych do tego lokalizacjach. Jeżeli mamy do oddania duży lub średni sprzęt elektroniczny lub 20 kg pozostałego sprzętu, usługa elektrośmieciarki jest najwygodniejsza – wystarczy zadzwonić pod nr 886 557 706 lub +48 12 292 66 66, albo przez stronę elektorsmieciarka.katowice.pl umówić się na konkretny dzień i godzinę odbioru. W wyznaczonym terminie pracownicy pomogą wynieść sprzęt i zapakują go do samochodu. Usługa jest bezpłatna.
Wszystkie szczegóły zostają już ustalone podczas zamawiania usługi.
Oprócz usługi elektrośmieciarki.pl jest jeszcze inna możliwość wyrzucenia elektroodpadów. Sklepy wielkopowierzchniowe umożliwiają przy zakupie nowego sprzętu elektronicznego pozostawienie starego, podobnego rodzaju lub funkcji. To usługa bezpłatna. Dodatkowo często prowadzone są różnego rodzaju zbiórki. Takie śmieci można przywieźć także do jednego z Gminnych Punków Zbiórki Odpadów. W Katowicach są cztery – przy ul. Zaopusta, Bankowej, Milowickiej i Obroki.
Co się dzieje z odebranym sprzętem?
– Po zebraniu elektroodpadów trafiają one do naszego Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem w Bolęcinie koło Chrzanowa. Tam np. zepsute lodówki przechodzą najpierw przez linię ręcznego demontażu, gdzie pracownicy wyciągają wszelkie ruchome elementy, a ze sprzętu są odsysane szkodliwe gazy. Następnie trafiają one na automatyczną linię do przetwarzania urządzeń chłodniczych, gdzie w wyniku tego procesu powstają surowce, które można poddać recyklingowi. To, co uda się z takiego sprzętu odzyskać, staje się materiałem, który trafia do dalszego użycia, a składniki szkodliwe są odpowiednio neutralizowane, aby nie szkodziły środowisku – powiedział Łukasz Gortol z Biosystem SA.
Coraz bardziej odpowiedzialne podejście do środowiska sprawia, że wyrzucanie odpadów w odpowiednie miejsca staje się powszechniejszym działaniem. Rośnie ilość segregowanych odpadów, które odbierają pracownicy katowickiego MPGK, a to ma pozytywne znaczenie nie tylko dla środowiska, ale także nas wszystkich.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Katowicka Agencja Wydawnicza Sp. z o.o

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Recykling elektroniki – co warto wiedzieć?
Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam na co dzień, a nieustanny rozwój technologii sprawia, że często wymieniamy je na nowe. Oznacza to...
-
-