
New York Times uruchomił interaktywną aplikację, która po wpisaniu daty i miejsca urodzenia pokazuje, jak w tym regionie zmienia się klimat. Naukowcy przekonują dziś, że klimat ociepli się, nawet jeśli zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Aplikacja NYT pokazuje, jak szybko rośnie w ciągu roku liczba dni z temperaturą powyżej 32 st. C. Prognoza dla Warszawy to 32 takie dni w 2060 roku przy 11 w 1980. W Dżakarcie liczba ta w tym czasie wzrośnie ze 161 do 294.
"Wszystko wskazuje na to - mówi klimatolog Rafał Maszewski - że nasz klimat zmienia się na taki jak na Węgrzech. Oznacza to w przyszłości gorące lata z suchymi masami powietrza i znacznie lżejsze zimy. Analizując modele pogodowe wygląda to tak, jakby klimat przesuwał się do nas z południa. Pewnie jeszcze przez 30-40 lat będą nam się zdarzały chłodniejsze etapy zimy, które wykluczają uprawę roślinności typowej dla południa kontynentu. Poważne zmiany klimatu nie zachodzą w rok czy dwa. I dobrze, bo na przykład dla polskiego rolnictwa gorące i suche sezony letnie będą na początku bardzo trudne."
Wysokie temperatury zwiększają ryzyko chorób. Zdecydowanie bardziej narażeni są mieszkańcy krajów o niskich dochodach, gdzie nie występuje powszechny dostęp do klimatyzacji i technologii adaptacyjnych. Wzrost temperatur to również większe narażenie na niebezpieczeństwo osób pracujących na zewnątrz.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Obowiązki przedsiębiorcy w ochronie środowiska
SEKA.SA - sprawozdania KOBiZE W ostatnim czasie ochrona środowiska, ekologia stała się bardzo modnym tematem. Co krok możemy zauważyć...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-
-
-
-