Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-04-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-04-10
Afryka chce wykorzystywać energię odnawialną
Afryka chce wykorzystywać energię odnawialną
Afryka chce wykorzystywać energię odnawialną
Uczestnicy ósmego kongresu Pan African Power wyrazili pogląd, iż kraje afrykańskie powinny znacznie bardziej zaangażować się w rozwój energetyki odnawialnej. Przemawia za tym obfitość odnawialnych źródeł takich jak energia solarna i wiatrowa, a także znaczne zasoby energii geotermalnej.

Pomimo ogromnych źródeł czystej energii Afryka na dzień dzisiejszy generuje zaledwie 3,1% światowej ilości energii co stawia ten region na ostatnim miejscu na świecie. W dodatku kraje afrykańskie bazują prawie wyłącznie na tradycyjnych źródłach energii. Ich procentowy udział to: węgiel-46%, gaz-23%, woda-18%, ropa naftowa-11%, energia jądrowa-2%. Energia odnawialna bierze bardzo niewielki udział w ogólnym bilansie energetycznym kontynentu. Poszczególne zasoby odnawialne są znacznie rozproszone i oddalone od nośników energii konwencjonalnej, co nie sprzyja rozwojowi infrastruktury energetycznej.

Według szacunków potencjał energii geotermalnej w okolicach Rift River Valley we wschodniej części Afryki wynosi 9000MW. W centralnej i zachodniej części występują warunki pozwalające na powstanie hydroelektrowni. Złoża ropy i gazu są natomiast skoncentrowane w zachodnich i północnych częściach kontynentu a węgiel występuje prawie wyłącznie w południowej części.

Według szacunków Eskom – największego afrykańskiego przedsiębiorstwa energetycznego do 2012 roku udział energii odnawialnej w Afryce zwiększy się do 5%. Dotychczas zainwestowano prawie 10 mln dolarów w rozwój farm wiatrowych, ponad 160 tysięcy dolarów w rozwój bioelektryczności oraz prawie 100 tysięcy dolarów w energię pochodzącą z fal morskich.

Departament energii i minerałów postawił za cel generowanie do 2013 roku dodatkowo 10000GW/h czystej energii.

Raport Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,6 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do elektryczności. W celu poprawy tego stanu państwa członkowskie oraz sektor prywatny przeznaczy do 2030 roku około 10 trylionów dolarów na rozwój infrastruktury elektrycznej.

Najwięcej do zrobienia jest w Azji i Afryce. W południowej Azji połowa ludności nie ma prądu, w Afryce w obszarze około-Saharyjskim odsetek ten wynosi 32%.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
www.businessday.co.za
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także