
5 grudnia jako Światowy Dzień Gleby został ustanowiony z inicjatywny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Celem tego święta jest podniesienie świadomości na temat roli gleby w naszym życiu. Tegoroczny Dzień Gleby odbywa się pod hasłem „Troska o planetę zaczyna się od gleby".
Gleba może być traktowana jako surowiec nieodnawialny - aby wytworzyć warstwę gleby o miąższości 1 cm, potrzebne jest niemal 1000 lat. Tymczasem erozja gleby dokonuje się na szeroką skalę. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, co godzinę w Europie 11 hektarów gleb zostaje „szczelnie zamkniętych" pod powierzchnią powiększających się miast.
Do ochrony gleby mogą przyczynić się mieszkańcy, samorządy i różne branże, np. rolnictwo. Podstawą jest właściwe postępowanie z odpadami, zwłaszcza takimi jak elektrośmieci, opony czy opakowania po rozpuszczalnikach, a także zwalczanie dzikich wysypisk. Ponadto kluczowe jest uwzględnianie ochrony gleby w procesie planowania przestrzennego, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich.
W przypadku obszarów już zdegradowanych, które stanowią około 33% zasobów gleby, w grę wchodzi remediacja gruntów. W rolnictwie, które nie mogłoby istnieć bez gleby, istotną rolę odgrywa dobór środków ochrony roślin i nawozów.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wrp.pl, teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Fast fashion: zagrożenie dla środowiska i ludzi – prawda o taniej modzie
Moda jeszcze nigdy nie była tak tania, szybka i dostępna. Popularne marki co kilka tygodni wprowadzają nowe kolekcje, a sklepy online umożliwiają...
-
-
-
-
-