
5 czerwca na całym świecie obchodzimy ustanowiony w 1972 r. przez Zgromadzenie Narodowe ONZ Światowy Dzień Środowiska. Święto ma przypominać o odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego oraz promować działania, inwestycje oraz nakierowane na przyjazne współżycie człowieka z przyrodą. . Hasło tegorocznych obchodów brzmiało "Zielono mi".
Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego został ustanowiony w 1972 roku, przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej, pierwszej światowej konferencji na temat stanu środowiska. Na ogłoszenie święta miał wpływ raport przedstawiony wcześniej przez sekretarza generalnego ONZ - Sithu U Thanta. Sprawozdanie ujawniło niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszania równowagi ekologicznej w przyrodzie.
Po ponad 40 latach od sztokholmskiej konferencji, ekolodzy alarmują, że zniszczenia lasów, rzek i oceanów, których dokonuje człowiek, mogą znacznie obniżyć poziom życia ludzi. Ekolodzy zwracają uwagę na podstawowe problemy związane z ochroną środowiska, to jest zanieczyszczenie wód i powietrza, kwaśne niszczące lasy deszcze oraz powiększające się obszary pustyń. Giną też lasy tropikalne i rosną góry odpadów. Dochodzą także problemy o charakterze ogólnoświatowym, jak zmniejszenie się warstwy ozonowej, chroniącej Ziemię przed niebezpiecznym promieniowaniem.
Obecnie zużywamy rocznie o ponad połowę więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie odtworzyć. Jak wskazuje raport WWF „Living Planet Report" żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny (stopień konsumpcji zasobów planety w stosunku do jej zdolności do ich regeneracji) wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystujemy coraz więcej naturalnych zasobów, między innymi drzew, ryb i owoców morza, jednocześnie emitując coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, a także produkując coraz więcej śmieci.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wp.pl, forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W jaki sposób segregacja śmieci przyczynia się do czystszego środowiska?
Czy segregacja śmieci daje nam realne korzyści? Warto, nie warto segregować odpady? Wiele osób zadaje sobie te pytania. Tymczasem odpowiedź...
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl