Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda otrzymają ponad 35 milionów złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i NFOŚiGW na inwestycje, dzięki którym zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu. W efekcie poprawi się stan środowiska i zdrowia mieszkańców.
Na Dolnym Śląsku mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest niska emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog , który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. Sytuację ma poprawić nowy program „KAWKA" finansowany przez Fundusze.
- W wyniku realizacji programu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla - gazu cieplarnianego o 4,8 tysiąca ton w ciągu roku – zapowiada Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy dolnośląskich miast trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 28,8 tony i PM2,5 o 27,2 tony w ciągu roku. Pieniądze w ramach „KAWKI" zostaną przeznaczone m.in. na ocieplanie budynków, wymianę stolarki okiennej w budynkach wielorodzinnych, budowę sieci ciepłowniczych, wymianę kotłów węglowych na gazowe czy montaż instalacji solarnych. Łączna wartość przedsięwzięć zgłoszonych do dofinansowania wynosi ponad 41,4 milionów złotych a wnioskowana wysokość wsparcia finansowego z Funduszy to 35,7 miliona złotych.
- Wysokość dofinansowania może wynieść do 90 procent kosztów kwalifikowanych - mówi Marek Mielczarek. W tych kosztach do 45 proc. to pieniądze w formie bezzwrotnej dotacji ze środków NFOŚiGW i 15 proc. ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu. Do 30 proc. może wynieść pożyczka ze środków Funduszu we Wrocławiu. WFOŚiGW ogłosił w br. konkursowy nabór wniosków związanych z programem niskiej emisji. Wpłynęły wnioski od beneficjentów z miast i gmin, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń zanieczyszczeń. Zadania z 5 gmin zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów WFOŚiGW i NFOŚiGW. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane w latach 2014-2018.
Program KAWKA – „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii" na Dolnym Śląsku:
- Gmina Wrocław – „Program likwidacji niskiej emisji na terenie Wrocławia".
- Miasta Jelenia Góra – „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej na terenie miasta Jelenia Góra - etap I".
- Miasto Legnica – „Realizacja PONE na terenie Legnicy. Likwidacja niskiej emisji w rejonie ulicy Głogowskiej i w obiektach użyteczności publicznej Gminy Legnica".
- Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno Zdrój – „Modernizacja źródeł ciepła na terenie Gminy Szczawno Zdrój"
- Gmina Miejska Nowa Ruda – „Modernizacja kotłowni Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie przy ul. Szkolnej 3".
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- WFOŚiGW Wrocław

Czytaj także
-
LOKALNE PARTNERSTWA NISKOEMISYJNE
Niska świadomość niskiej emisji Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-