
22% ankietowanych Polaków stwierdziło, że rozważa zainstalowanie urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) w swoim domu. Dla 76% spośród nich najbardziej atrakcyjne są kolektory słoneczne.
Polacy wskazują OZE jako najbardziej preferowany kierunek rozwoju elektroenergetyki. Co drugi ankietowany przez CBOS uważa, że polska polityka energetyczna powinna koncentrować się na rozwijaniu energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii, czyli promieniowania słonecznego, wiatru, wody, biomasy lub energii geotermalnej.
Według „Krajowego planu rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku" bazującego na rządowym Krajowym Planie Działań, do 2020 roku aż 2,5 mln prosumentów (osób produkujących i konsumujących energię elektryczną na własne potrzeby) będzie wykorzystywać mikroinstalacje OZE, w tym ok. 500 tys. instalacje fotowoltaiczne.
Do najważniejszych zalet OZE należą spore oszczędności, które może zanotować gospodarstwo domowe decydujące się na takie rozwiązania. Z wyliczeń przygotowanych przez ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe (decydując się na panele fotowoltaiczne) mogłoby obniżyć rachunek za energię elektryczną z 2.475 zł (rocznie) do 275 zł.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dzienniklodzki.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
-
-
-
-