Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-17 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-17
145 lat gdańskich wodociągów

145 lat gdańskich wodociągów
Zaproszeni prelegenci, wśród których znajdą się profesor Andrzej Januszajtis i dr Zofia Maciakowska, znawcy dziejów Gdańska, a także profesor Jan Drwal, hydrolog i miłośnik Gdańska, w przystępny i ciekawy sposób pokażą, jak Gdańsk był zaopatrywany w wodę od czasów średniowiecznych, jak uwarunkowania geograficzne, związane z położeniem Gdańska, wpływały na sposoby pozyskiwania wody przez mieszkańców, jakie miejsca w Gdańsku są szczególnie związane z wodą, co odkryto podczas prowadzonych ostatnio prac archeologicznych i jak ma wyglądać muzeum wodociągów w Gdańsku. W sumie będzie 7 prezentacji.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa fotogramów obrazująca najnowsze znaleziska archelogiczne, związane z wodociągami, dokonane podczas prowadzenia szeregu inwestycji na terenie Głównego i Starego Miasta w ciągu ostatnich 10 lat. Wystawę przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
W 2010 roku mija 145 lat od wydania projektu technicznego gdańskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego autorstwa inż. Eduarda Wiebego pt „„Die Reinigung und Entwässerung der Stadt Danzig”. Gdańsk był pierwszy miastem w Europie, gdzie zaprojektowano, a potem wybudowano jednocześnie zarówno wodociągi jak i sieć kanalizacji sanitarnej. W XIX wieku normą było zaopatrywanie miast najpierw w sieć wodociągową, a dopiero potem budowano kanalizację sanitarną.
145-LECIE GDAŃSKICH WODOCIĄGÓW – KONFERENCJA W DWORZE ARTUSA W GDAŃSKU 8.09.2010, GODZ. 12.00
Prelegenci i tematy wystąpień:
12.00 – 12.20 – Zbigniew Maksymiuk, „Wyjątkowość i współczesny stan systemu wodociągowo-kanalizacyjnego Gdańska”
12.20 – 12.40 – Zofia Maciakowska, „Średniowieczne wodociągi w Gdańsku”
12.40 – 13.00 – Jan Drwal, „Geograficzne uwarunkowania pozyskiwania wody w Gdańsku”
13.00 – 13.30 – przerwa kawowa
13.30 – 13.50 – Andrzej Januszajtis, „Od Studni Maryi do Fontanny Czterech Kwartałów – z dziejów wody w Gdańsku”
13.50 – 14.20 – Renata Wiloch – Kozłowska, „Miasto pod miastem - najnowsze odkrycia archeologiczne związane z gdańskimi wodociągami”
14.20 – 14.40 – Katarzyna Darecka, „Koncepcja nowego muzeum: Śladami dawnych wodociągów. (w zastępstwie prelekcję wygłosi Joanna Harasim - Grym)
14.40 – 15.00 – Jacek Kaszubowski, „Perspektywy rozwoju sieci wodociągowej w Gdańsku”
15.00 – podsumowanie konferencji i zaproszenie do dyskusji
Patronat honorowy:
Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Saur Neptun Gdańsk SA

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
-
-
-
-