Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-04-28 | Ostatnia aktualizacja: 2006-04-28
"Stop dla niskiej emisji" – cykl spotkań promujących projekt

"Stop dla niskiej emisji" – cykl spotkań promujących projekt
Pod pojęciem niskiej emisji należy rozumieć emisję pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się z reguły z bardzo niska sprawnością. W polskich realiach zagrożenie niską emisją jest bardzo wysokie i dotyczy prawie każdego miasta i gminy w Polsce.
Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń. Duża ilość emitentów wprowadzających zanieczyszczenia z kominów o niewielkiej wysokości powoduje, że zjawisko to jest bardzo uciążliwe, gdyż zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to najczęściej obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej. Poza oddziaływaniem na środowisko naturalne niska emisja ma bardzo groźny i niepożądany wpływ na zdrowie człowieka.
W ramach realizacji projektu przeprowadzana jest kampania informacyjno-promocyjna, której jednym z elementów jest publikacja materiałów promujących proekologiczne rozwiązania grzewcze. Szczególnie ważny dla projektu jest cykl seminariów przeprowadzanych w pięciu miastach Polski (Tarnowie, Częstochowie, Bielsko-Białej, Będzinie i Krakowie).
Seminaria mają przybliżyć problematykę znaczenia niskiej emisji w Polsce oraz w danym regionie. Wygłaszane referaty dotyczą zagadnień związanych z wpływem niskiej emisji na stan środowiska naturalnego i zdrowia społeczeństwa, rolą samorządów lokalnych w tworzeniu programów likwidacji niskiej emisji i ich lokalnych działań w tym zakresie. Nakierowują na ewentualne źródła finansowania inwestycji związanych z wymianą urządzeń i instalacji grzewczych na proekologiczne. Dodatkowo podczas spotkań są przedstawiane rozwiązania techniczne wymiany urządzeń i instalacji oraz płynące z tego faktu korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Dotychczas odbyły się już trzy z spośród pięciu seminariów - w Tarnowie, w Częstochowie oraz w Bielsku-Białej.
Wśród uczestników spotkania w Częstochowie byli zarówno przedstawiciele władz centralnych oraz lokalnych, organizacji pozarządowych, autorytetów naukowych, przedstawiciele instytucji finansujących inwestycje proekologiczne, jak i przedstawiciele społeczności lokalnych. Wśród wygłoszonych referatów warto zwrócić uwagę na wystąpienie doktora Krzysztofa Orczyka na temat wpływu niskiej emisji na zdrowie człowieka oraz pana Andrzeja Przybysławskiego pod tytułem „Dobre praktyki” – prezentacja samorządu lokalnego, który osiągnął sukces w walce z niską emisją na terenie śląskich Tych.
Patronat nad całym projektem objęło między innymi Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Zdrowia, Marszałkowie Województw Śląskiego i Małopolskiego. Najbliższe spotkanie odbędzie się w już maju w Będzinie natomiast Kraków powita zainteresowanych w czerwcu 2006r.
(RD)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- MojaEnergia, Ptpiree.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Obowiązki przedsiębiorcy w ochronie środowiska
SEKA.SA - sprawozdania KOBiZE W ostatnim czasie ochrona środowiska, ekologia stała się bardzo modnym tematem. Co krok możemy zauważyć...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-