Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-14 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-14
„Kozienice” oddają do ruchu instalację współspalania biomasy

„Kozienice” oddają do ruchu instalację współspalania biomasy
Instalacja została zrealizowana przez konsorcjum w składzie:
- ECOSERVICE Przedsiębiorstwo Budowlane Spółka z o.o.,
- Rudnick & Enners Maschinen – und Anlagenbau GmbH,
- Xaver Riebel Bauunternehmung GmbH & Co. KG (spółka komandytowa).
Inwestycja kosztowała ok. 9,3 mln zł, z czego blisko 50% pochodziło ze środków NFOŚ.
W instalacji spalana będzie biomasa pochodzenia drzewnego, z upraw energetycznych, jak również pozostałości przemysłu przetwarzającego produkty rolne w postaci zrębków, wiórów, trocin, peletów i brykietów.
Dostarczana transportem samochodowym biomasa współspalana będzie z paliwem podstawowym na wszystkich blokach 200 MW. Przewidywane, maksymalne roczne zużycie biomasy wynosi 100 000 ton zaś maksymalna wydajność instalacji podawania biomasy na przenośniki taśmowe wynosi 80 t/h. Czas efektywnej pracy instalacji wynosi 12 godzin na dobę. Maksymalny udział masowy każdego rodzaju biomasy wynosić będzie 10%
Rozwiązania techniczno-technologiczne przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do współspalania biomasy z węglem pozwolą na zmniejszenie ilości spalanego węgla, jak również ograniczenie emisji zanieczyszczeń z procesu wytwarzania energii w Elektrowni „Kozienice” S.A., a w szczególności dwutlenku siarki i dwutlenku węgla. Dodatkowo realizacja inwestycji pozwoli na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów popiołowo-żużlowych oraz związane z tym zmniejszenie ilości pobieranych bezzwrotnie wód powierzchniowych na potrzeby transportu hydraulicznego odpadów na składowisko. Pod względem energetycznym 2 tony biomasy równoważne są 1 tonie węgla kamiennego. Realizacja inwestycji przyniesie, zatem dla środowiska wymierne korzyści w postaci redukcji (zmniejszenia)w skali roku:
- ilości spalanego węgla o 51 339 ton,
- emisji dwutlenku siarki o 615 ton,
- emisji dwutlenku węgla o 106 790 ton,
- ilości odpadów paleniskowych kierowanych na składowisko o 7 397 ton.
Istota procesu zmniejszania emisji SO2, pyłu i odpadów w wyniku realizacji współspalania biomasy polega na zamianie części węgla o wysokiej zawartości siarki (ok. 0,9%) i pyłu (ok.20%) na biomasę o wielokrotnie niższej zawartości tych zanieczyszczeń (siarka– 0,1%; popiół– 2%). Zmniejszenie emisji CO2 wynika z zastąpienia części węgla paliwem alternatywnym – biomasą, której spalanie powoduje powstanie CO2 przyjaznego dla środowiska, gdyż poprzez proces fotosyntezy krąży on w przyrodzie, podobnie jak woda w obiegu zamkniętym (tyle samo się go emituje do atmosfery, ile rośliny pobierają go w procesie fotosyntezy).
W wyniku uzyskanych efektów ekologicznych nastąpi również zmniejszenie ilości wnoszonych opłat za korzystanie ze środowiska w kwocie ok. 400 000 zł w skali roku. Jest to tylko cześć efektów, których bezpośrednim beneficjentem jest środowisko naturalne. Według danych literaturowych emisja 1 tony zanieczyszczeń pyłowo-gazowych wyrządza w środowisku szkody wartości 400 $.
Oprócz wyżej omówionych efektów ekologicznych w postaci zmniejszenia emisji szkodliwych dla środowiska niebagatelne znaczenie dla środowiska maję również efekty polegające na możliwości ograniczenia postępującej degradacji środowiska w wyniku wydobywania paliw kopalnych i deponowania w środowisku odpadów z przemysłu wydobywczego.
Zrealizowana instalacja do współspalania biomasy jest działaniem spójnym z innymi działaniami podjętymi w ostatnich latach przez Elektrownię w celu poprawy jakości środowiska, w tym przede wszystkim z budową instalacji mokrego odsiarczania spalin dla bloków 200 MW (dla 800 MWe mocy zainstalowanej) oraz modernizacją elektrofiltrów na blokach 200 MW nr 2, 6, 7.
Realizacja inwestycji pozwoli Elektrowni „Kozienice” S.A. na dostosowanie się do wymagań standardów emisyjnych. Ponadto pozwoli na spełnienie zapisów prawodawstwa unijnego i krajowego, a w szczególności:
• Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu obowiązującą od 21.03.1994 r.,
• Protokółu z Kioto z grudnia 1997 r.
• Dyrektywy z 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i rady z 27.09.2001 r. w sprawie promocji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na wewnętrznym rynku energii,
• Ustawy Prawo Ochrony Środowiska,
• Ustawy Prawo energetyczne
• Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 19.12.2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty oraz zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii.
Realizowana poprzez współspalanie biomasy dywersyfikacja źródeł pozyskiwania energii zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, a realizacja nakreślonych zobowiązań w zakresie redukcji emisji substancji do atmosfery stanowi o wiarygodności naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Elektrownia ”Kozienice” S. A. to największa krajowa Elektrownia zawodowa opalana węglem kamiennym. Spółka posiada urządzenia wytwórcze o łącznej mocy osiągalnej 2880 MW . Przy pełnym wykorzystaniu zainstalowanych jednostek wytwórczych Elektrownia może wyprodukować rocznie około 15 TWh energii.
Szczegółowych informacji udziela:
Grzegorz Mierzejewski
Rzecznik Prasowy
Tel. (0-48) 614 14 14
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Elektrownia "Kozienice"

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uzdatnianie wody pitnej, a wody procesowej
Woda jest nieodłącznym elementem życia i działalności przemysłowej. Jednak ta pochodząca z naturalnych ujęć rzadko nadaje się do bezpośredniego...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-