Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-04-03
Rozdrabniacz do produkcji paliwa RDF

Na co należy zwrócić uwagę wybierając rozdrabniacz do produkcji paliwa typu RDF?

Rozdrabniacz Metso do produkcji paliw alternatywnych RDF

Dzięki unikalnym rozwiązaniom technicznym, rozdrabniacze Metso świetnie sprawdzają się w produkcji paliwa alternatywnego z odpadów. Asynchroniczny układ napędowy, umożliwiające oddzielne sterowanie kierunkiem i prędkością obrotu wałów roboczych, ułatwia uzyskanie jednolitej frakcji. W odróżnieniu od tradyjnych rozwiązań, technologia zastosowana w maszynach Metso umożlwia sterowanie mocą przekazywaną na każdy z wałów w zależności od aktualnego zapotrzebowania.

Rozwiązanie to można porównać do technologii stosowanych w samochodach terenowych, wyposażonych w tzw. aktywny mechanizm różnicowy. Poszczególne koła otrzymują odpowiednią ilość mocy w zależności od tego, jaką mają w danej chwili przyczepność. Podobna sytuacja ma miejsce w rozdrabniaczu Metso. Zamiast rozdzielać moc "na sztywno" po połowie, układ sterujący dba o to, by wał natrafiający na większe obciążenie dostał odpowiednio większą moc.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim uzyskanie bardziej homogenicznej frakcji, co ma istotne znaczenie dla następnych maszyn w linii technologicznej. Skuteczność rozdrabniacza na następnym etapie zależy w dużej mierze od tego, jaki materiał "wyszedł" z rozdrabniacza wstępnego.

Ważne jest również to, jak materiał układa się na przenośniku. Sztywny napęd wałów 50/50 powoduje tradycyjny rozdrabniacz często musi zmieniać kierunek obrotu wałów. W efekcie materiał wyjeżdżający przenośnikiem upryzmowany jest nieregularnie, co również zmniejsza wydajność maszyn i urządzeń pracujących na dalszych etapach produkcji RDF.

Wszystkie noże, przeciwnoże a także ściany wewnętrzne kosza zasypowego wykonane są ze stopu Hardox 500, co istotnie wpływa na mniejsze zużywanie się tych elementów. Aby jeszcze bardziej wydłużyć ich żywotność, Metso proponuje regeneracje poprzez napawanie noży oraz wszystkich krawędzi stołu rozdrabniającego. Dzięki łatwemu dostępowi, regeneracja taka jest prosta i tania, a przeprowadzić można ją w dowolnym miejscu, bez konieczności wymontowywania wałów z komory.

Powyższe rozwiązania pozwalają między innymi na zredukowanie rozmiaru odpadów wielkogabarytowych do wielkości mniejszej niż 10cm przy użyciu tylko jednego rozdrabniacza. Również ponadgabarytowe odpady przemysłowe i poprodukcyjne mogą być rozdrabniane na potrzeby produkcji paliwa alternatywnego.

Wszystkie rozdrabniacze Metso Recycling posiadają hydrauliczny układ przeniesienia napędu na wały. W porównaniu do tradycyjnej metody kół zębatych lub przekładni pasowej, hydrauliczne przeniesienie umożliwia uzyskanie znacznie wyższego momentu obrotowego, który ma decydujący wpływ na siłę nacisku noża na materiał.

Ważną zaletą napędu hydraulicznego jest również możliwość dowolnego umiejscowienia układu zasilającego. Agregat hydrauliczny (zasilany elektrycznie lub silnikiem spalinowym) może być umieszczony z dala od rozdrabniacza (np. w kontenerze) i dzięki temu będzie chroniony przed pyłem i ewentualnym uszkodzeniem. Modularna budowa rozdrabniaczy Metso (rozdrabniacz i agregat hydrauliczny zaprojektowane jako oddzielne urządzenia) pozwala na większą elastyczność przy projektowaniu linii. Nasi Klienci mogą wykorzystać własny agregat zasilający lub zamówić dedykowany wraz z rozdrabniaczem.

 

Autor:
Artur Perfecki
Źródło:
www.bh-ruda.pl
Dodał:
Biuro Handlowe RUDA Sp. z o.o. Sp. k.

Czytaj także