Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2025-03-26
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?

Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która z pewnością wymaga przemyślenia. Każdy, kto przesiada się z tradycyjnego auta do elektryka, musi się nastawić na pewne zmiany. Podpowiadamy zatem, czy rzeczywiście warto zainwestować w elektryka oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?

 

Jakie są zalety aut elektrycznych?

Jeśli planujesz zakup samochodu elektrycznego, to musisz wiedzieć, gdzie go ładować. Nietrudno znaleźć stację benzynową w najbliższej okolicy, a co z ładowaniem elektryka? Punkty ładowania bez problemu sprawdzisz na stronie: mapaladowania.pl. Przejdźmy jednak do zalet takich samochodów:

  • Niskie koszty eksploatacji – paliwo jest drogie, a jego ceny okresowo wzrastają. Tymczasem eksploatacja samochodu elektrycznego jest tańsza o 3-4 razy niż koszt paliwa (uwzględniając paliwo i energię, potrzebne do przejechania 100 km). Ponadto elektryki są mniej awaryjne od aut spalinowych, nie wymagają napraw układu wydechowego, filtrów czy skrzyni biegów. Rzadsze wizyty w serwisie to mniejsze koszty użytkowania pojazdu.
  • Ekologia – samochód elektryczny jest przyjazny dla środowiska i gospodarki wodnej, ponieważ nie emituje spalin. Użytkowanie takich pojazdów przyczynia się do poprawy jakości powietrza, a całkowity ślad węglowy jest znacznie mniejszy niż w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym.
  • Ulgi i dopłaty – wiele krajów (w tym również Polska, program „Mój Elektryk”) oferuje korzystne ulgi i dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Zakup takiego pojazdu w ostatecznym rozrachunku może więc okazać się bardziej opłacalny niż kupno samochodu spalinowego.
  • Przywileje – dla kierowców aut elektrycznych przewidziano różne przywileje, jak na przykład bezpłatne parkowanie w miastach, zwolnienia z opłat na autostrady itp. Wiele zależy od samorządu konkretnego miasta, ale bez wątpienia rządzący starają się „wynagradzać” kierowców za poruszanie się ekologicznym samochodem.
  • Wjazd do strefy czystego transportu w dużych miastach – wiele europejskich miast wprowadziło już strefy czystego transportu, do których nie mogą wjechać samochody spalinowe. Takie rozwiązanie zaczyna się stosować również w Polsce, a więc warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

 

Wady samochodów elektrycznych

Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Nie inaczej jest z autami elektrycznymi. Oto wady, na które trzeba się nastawić, inwestując w elektryka:

  • Wysoka cena – eksploatacja jest tańsza, ale sam zakup samochodu elektrycznego droższy niż jego spalinowych odpowiedników. Owszem, istnieje możliwość uzyskania dopłaty czy dofinansowania. Niemniej trzeba się liczyć z wysoką ceną pojazdów elektrycznych. Początkowa inwestycja to duże wyzwanie dla wielu kierowców, mimo wspomnianych dopłat.
  • Ograniczony zasięg – większość modeli oferuje zasięg na poziomie od 200 do 400 km na jednym ładowaniu. Trzeba jednak pamiętać, że na zasięg mają wpływ różne czynniki, a nawet warunki panujące na drodze. Kwestia zasięgu może się okazać problematyczna, jeżeli dużo i daleko podróżujesz samochodem.
  • Słabo rozwinięta infrastruktura ładowania – mapa punktów ładowania samochodów elektrycznych wciąż się rozwija. Liczba niezbędnych stacji nie jest jeszcze zadowalająca, ale z pewnością siatka tych punktów będzie się zagęszczać. Trzeba jednak mieć świadomość, że są obszary, w których bardzo brakuje punktów ładowania.
  • Długi czas ładowania – tankowanie auta spalinowego trwa chwilę, natomiast ładowanie samochodu energią elektryczną zajmuje około 30-60 minut. To może być problem, jeżeli się spieszysz. Ładowanie z domowego gniazda jest jeszcze dłuższe (nawet kilkanaście godzin).
  • Koszty naprawy – w razie wystąpienia awarii musisz się liczyć z dużo większymi kosztami naprawy. Zasilanie elektryczne w samochodach to nowa technologia, która cały czas się rozwija, dlatego wszelkie naprawy wiążą się z dużymi kosztami. Wyzwaniem może się też okazać znalezienie mechanika, który ma specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w pracy z pojazdami elektrycznymi.

 

Jak wybrać najlepszy i najtańszy samochód elektryczny?

Wysoka jakość i bezawaryjność – to oczywiste. Czy idzie z tym w parze korzystna cena? Możliwe. Na stronie internetowej: https://mapaladowania.pl/blog/marki-aut-elektrycznych-top-10-producentow-lista/ znajdziesz zestawienie 10 najlepszych producentów samochodów elektrycznych, co pomoże w podjęciu decyzji.

Jeśli zastanawiasz się nad samochodem elektrycznym, to zwróć uwagę na takie aspekty jak:

  • Indywidualne potrzeby – na początek zastanów się, do czego będzie Ci potrzebny samochód elektryczny. Na dojazdy do pracy, poruszanie się po mieście, a może na długie trasy? Odpowiedź na to pytanie może być kluczem do wyboru odpowiedniego modelu.
  • Ceny i koszty ładowania – auta elektryczne różnią się cenami. Warto je porównać, jednocześnie biorąc pod uwagę także koszty ładowania i eksploatacji samochodu.
  • Infrastruktura ładowania w okolicy – sprawdź, czy w Twojej okolicy znajdują się stacje ładowania samochodów elektrycznych.
  • Parametry pojazdu (zasięg, czas ładowania, pojemność baterii) – to ważne aspekty, które musisz przeanalizować przed zakupem.

Odpowiedź na pytanie, czy warto kupić samochód elektryczny, nie jest oczywista. Biorąc pod uwagę kierunek rozwoju motoryzacji, to będzie uzasadniona decyzja. Wiele zależy jednak od indywidualnych potrzeb, stanu infrastruktury ładowania w okolicy czy na planowanych trasach. Poszanowanie ekologii również jest ważnym aspektem. Decyzja należy jednak do Ciebie. Pamiętaj, że warto się postarać o dofinansowania (jak wspomniany program „Mój Elektryk” czy „NaszEauto”, oferowane przez Narodowy fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej).

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji