Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-10-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-01
Znaczenie automatyki przemysłowej
Znaczenie automatyki przemysłowej

Inżynieria produkcji to dziedzina, która ma ogromne znaczenie w przemyśle. Jednym z jej działów jest automatyka przemysłowa. Bez niej ludzie nie mogliby produkować tak wielu dóbr w takim krótkim czasie. Znacznie więcej by to też kosztowało.

 

Automatyka przemysłowa: co to jest?

Automatyka przemysłowa do dział inżynierii elektronicznej zajmujący się tworzeniem systemów usprawniających pracę fabryk i zakładów przemysłowych. Potocznie można to nazwać robotyzacją. Jej nadrzędnym celem jest automatyzacja procesów produkcji. Stąd tak wiele urządzeń i skomplikowanej maszynerii, którą naszpikowane są linie produkcyjne w nowoczesnych zakładach. Nie tylko polepszają wyniki jakościowe i ilościowe przedsiębiorstw, ale również dostarczają wiedzę na temat usterek, szybkości pracy maszyn, ilości odrzuconego materiału itd.

 

Automatyka przemysłowa steruje różnej maści procesami zamiast człowieka lub przy ograniczonym jego udziale. Powoduje to z jednej strony redukcję zatrudnienia, lecz z drugiej znacznie poprawia standardy bezpieczeństwa w fabrykach. Robotyzacja odpowiada też za sukcesywną poprawę jakości wyrabianych dóbr dzięki bardzo precyzyjnej obróbce. Człowiek ma ograniczone moce przerobowe, a maszyna – praktycznie nie.

Systemy automatyki przemysłowej

Dynamicznie rozwijająca się automatyka przemysłowa opiera się na układach złożonych z urządzeń odpowiadających za różnego rodzaje prace. Te układy urządzeń nazywają się systemami automatyki przemysłowej. Istnieje kilka głównych kategorii tych systemów, które oparte są o różnorodne elementy. Na przykład za system automatyki przemysłowej uznajemy urządzenia i maszyny odpowiedzialne za montaż, a także całe linie montażowe. Są to również elementy przeznaczone do transportu, do paletyzacji czy pakowania. Systemem takim są także układy urządzeń kontrolno-pomiarowych zainstalowane w maszynach (czujniki - https://www.ebmia.pl/1022-czujniki, rejestratory, mierniki, wskaźniki). Ponadto urządzenia wykonawcze i sterujące: silniki, napędy, zawory, przepustnice oraz sterowniki PLC, komputery przemysłowe i panele operatorskie - https://www.ebmia.pl/925-panele-operatorskie-hmi.

zdjecie2(5).jpg

 

Oprogramowanie, systemy informatyczne

Urządzenia tworzące systemy automatyki przemysłowej byłyby bezużyteczne, gdyby nie oprogramowanie, które nimi steruje. Jednym jest program o nazwie SCADA (Supervisory Control And Data Aquisition). To taki mózg operacji odpowiedzialny za prowadzenie i kontrolę procesów produkcyjnych. Oprogramowania zbiera także wiele przydatnych informacji (dokonuje pomiarów) oraz może wykonywać przydatne wizualizacje. Ów dane można wykorzystać później do optymalizacji produkcji i rozliczania pracowników.

 

Drugim systemem informatycznym, wykorzystywanym podczas wytwarzania dóbr za pomocą automatyki przemysłowej, jest rozproszony system sterowania DCS (Distributed Control System). Jego praca polega na sterowaniu i wizualizacji procesów przemysłowych. W przeciwieństwie do systemu SCADA, oprogramowanie DCS posiada wspólną bazę danych dla funkcji sterowania i wizualizacji. Znajduje zastosowanie w gałęziach przemysłu, które stosują głównie ciągle procesy produkcyjne (np. przemysł chemiczny, hutnictwo, przemysł spożywczy, wytwarzanie energii).

 

Oprogramowanie CNC, CAD, CAM dostępne w sklepie EBMiA.pl - https://www.ebmia.pl/34-oprogramowanie-cnc-cad-cam

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
ebmia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.