GreenTouch™, globalne konsorcjum działające na rzecz radykalnego (nawet tysiąckrotnego) zwiększenia sprawności energetycznej sieci teleinformatycznych, zaprezentowało nową technologię umożliwiającą istotne zmniejszenie zużycia energii w sieciach FTTH (fiber to the home — światłowód do domu) i w innych zastosowaniach. Ta przełomowa technologia, nosząca nazwę Bi-PON (Bit-Interleaved Passive Optical Network — pasywna sieć optyczna z przeplotem bitów), jest drugim poważnym osiągnięciem konsorcjum. Jej wdrożenie umożliwi 30-krotne zmniejszenie zużycia energii w stosunku do aktualnie używanych technologii, przy równoczesnym zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów.
Sieć dostępowa ma znaczny udział w całkowitym zużyciu energii przez infrastrukturę telekomunikacyjną. W związku z tym konsorcjum GreenTouch uznało, że poszukiwanie nowych sposobów zwiększenia sprawności energetycznej tej sieci ma najwyższy priorytet. Według badań firmy ABI Research, sieci FTTH powiększą się w ciągu najbliższych 5 lat prawie dwukrotnie i do roku 2016 liczba ich abonentów sięgnie 142 mln. Wprowadzenie technologii Bi-PON zamiast aktualnie używanej technologii optycznej zmniejszyłoby emisję CO2 w takim stopniu jak wycofanie z ruchu pół miliona samochodów.
W prezentacji nowej technologii uczestniczyły niektóre firmy będące członkami GreenTouch: imec (czołowa światowa organizacja zajmująca się badaniami w dziedzinie nanoelektroniki i nanotechnologii), INRIA (francuski publiczny instytut badań w dziedzinie informatyki) oraz Orange Labs (centrum badawczo-rozwojowe firmy France Telecom-Orange, jednego z największych na świecie operatorów telekomunikacyjnych).
Podczas prezentacji transmisja wideo na żywo była przesyłana przez dwie oddzielne sieci — standardową sieć optyczną i sieć Bi-PON. Do obu sieci został podłączony miernik pobieranej energii, który wykazał ogromne zmniejszenie jej zużycia przez sieć Bi-PON w porównaniu z tradycyjną siecią XGPON, nawet w trybie uśpienia.
„Przeprowadzając tę prezentację, GreenTouch ponownie wykazuje, że jest jednym z najbardziej ambitnych środowisk współpracy w dziedzinie energooszczędnych technologii sieciowych” — powiedział Gee Rittenhouse, prezes GreenTouch. „Działamy na rzecz zmniejszenia zużycia energii przez wszystkie sieci teleinformatyczne, a technologia Bi-PON to wielki i bardzo ważny krok na drodze do tego celu. Jej efekt jest oczywisty, a obszar zastosowań obejmuje nie tylko sieci FTTH, lecz także bezprzewodowe łącza backhaul. Zastąpienie aktualnie używanych technologii technologią Bi-PON przyniosłoby oszczędności w kosztach zasilania i zmniejszenie emisji CO2 równoważne wycofaniu na stałe z ruchu wszystkich samochodów w mieście wielkości San Francisco. Robimy ogromne postępy w realizacji naszego celu i planujemy uzyskanie podobnych osiągnięć we wszystkich 25 projektach badawczych, nad którymi obecnie pracujemy”.
Bi-PON stanowi kolejne ważne osiągnięcie w dziedzinie technologii pasywnych sieci optycznych (PON). Oczekuje się, że wprowadzenie tej technologii będzie konieczne w związku ze wzrostem zapotrzebowania na elektroniczne przetwarzanie danych po wprowadzeniu w przyszłości systemów PON o przepływności 40 Gb/s. W aktualnie stosowanych jednostkach dostępowych sieci optycznych 99% przetwarzanych danych jest odrzucane jako niepotrzebne. W sieci Bi-PON stosowany jest nowy protokół, który pozwala znacznie uprościć układy elektroniczne dzięki zastosowaniu techniki selektywnego przetwarzania danych, co z kolei umożliwia radykalnie zmniejszenie zużycia energii.
Dotychczas konsorcjum GreenTouch opracowało i przedstawiło dwie technologie — Bi-PON oraz zaprezentowany w ubiegłym roku Large-Scale Antenna System. Obie te technologie stosowane łącznie poprawią efektywność energetyczną ponad 25-krotnie. Co jeszcze ważniejsze, te dwa pierwsze osiągnięcia przecierają drogę do dalszych, znacznie większych oszczędności energii, które będą możliwe do uzyskania dzięki przyszłym efektom dalszych badań. GreenTouch aktywnie działa w ramach 25 projektów badawczo-rozwojowych i spodziewa się przedstawić w najbliższych miesiącach nowe osiągnięcia, które przyczynią się do realizacji ostatecznego celu konsorcjum, jakim jest tysiąckrotna poprawa sprawności energetycznej sieci teleinformatycznych. Tysiąckrotne zmniejszenie zużycia prądu można porównać do możliwości zasilania wszystkich sieci komunikacyjnych świata, w tym także Internetu, przez trzy lata za pomocą takiej samej ilości energii, jaka jest obecnie przez te sieci zużywana w jeden dzień.
Obie wspomniane technologie, Large-Scale Antenna System i Bi-PON, będą prezentowane w pawilonie „Green ICT” podczas konferencji i wystawy TIA 2012: Inside the Network, która odbędzie się w dn. 5-7 czerwca 2012 r. w Dallas (stan Teksas).
Informacje o konsorcjum GreenTouch
GreenTouch to konsorcjum czołowych firm z branży teleinformatycznej oraz akademickich i pozarządowych ośrodków badawczych, mające na celu fundamentalne przekształcenie sieci telekomunikacyjnych i przesyłania danych, w tym Internetu, oraz znaczne zmniejszenie emisji CO2 przez urządzenia, platformy i sieci teleinformatyczne.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ALCATEL-LUCENT

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
-