Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-08-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-08-16
Zjawisko lewitacji magnetycznej może zostać wykorzystane w turbinie wiatrowej
Zjawisko lewitacji magnetycznej może zostać wykorzystane w turbinie wiatrowej
Zjawisko lewitacji magnetycznej może zostać wykorzystane w turbinie wiatrowej
Mająca siedzibę w Arizonie w Stanach Zjednoczonych firma MagLev Wind Turbine Technologies opracowała projekt turbiny wiatrowej wykorzystującej zjawisko lewitacji magnetycznej, do tej pory wykorzystywane głównie w szybkiej kolei w takich krajach jak Japonia, Francja, czy Niemcy.

Według konstruktorów technologia lewitacji magnetycznej pozwala na bardziej sprawne pozyskiwanie energii kinetycznej wiatru, co przekłada się na mniejsze koszty powstałej w ten sposób energii elektrycznej. Z informacji podanych przez firmę wynika, że nowa turbina może wytwarzać energię w cenie poniżej 1 centa za kilowatogodzinę. Mniejsze miałyby być również koszty budowy takiej turbiny, średnio o 50-75% w porównaniu z tradycyjnymi turbinami wiatrowymi.

W nowej turbinie łopaty zawieszone byłyby na swoistej poduszce, ściślej mówiąc w konstrukcji wirnika zastosowano by łożyska wykorzystujące zjawisko lewitacji zamiast tradycyjnych łożysk mechanicznych. Zmniejszyłoby to do minimum występowanie strat wywołanych tarciem. Konstruktorzy z Chin, którzy już wcześniej zaprezentowali podobne rozwiązanie są zdania, że łożyska magnetyczne zwiększają sprawność turbin o 20%. Dzięki lewitacji magnetycznej mniejsze byłyby również koszty utrzymania urządzenia i zwiększyłaby się trwałość generatora.

Firma nie podała jeszcze dokładnych informacji na temat swojego rozwiązania. Jednak sądząc po przedstawionych ilustracjach nowej turbiny ma ona wysokość około 200 metrów i średnicę około 100 metrów. Dzięki tak dużym rozmiarom ma pozyskiwać energię wiatru na dużych wysokościach, gdzie prędkość wiatru jest znacznie większa w porównaniu z wysokościami, na jakich operują tradycyjne turbiny wiatrowe.

Nowa turbina mogłaby pracować przy prędkościach wiatru przekraczających 40 m/s. Turbina wykorzystująca lewitację magnetyczną zdaniem konstruktorów umożliwią osiągnięcie bardzo konkurencyjnej proporcji mocy w stosunku do powierzchni zajmowanej przez urządzenie. Autorzy nowego rozwiązania twierdzą, że ich turbina jest w stanie wytworzyć w ciągu roku 8.75 TWh energii elektrycznej.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
freerepublic.com, advancednano.blogspot.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także