
Komisja Europejska marzy o gospodarce, w której odpady praktycznie nie istnieją, żadne surowce się nie marnują, a każdy produkt wykorzystywany jest wielokrotnie. Choć brzmi zachęcająco, projekt budzi spore kontrowersje.
Ekonomia cyrkularna jest koncepcją zakładającą stworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu w której surowiec, używany w produkcji wykorzystywany jest wielokrotnie. Jej propagatorzy wychodzą z założenia, że każdy niewykorzystany powtórnie produkt oznacza konieczność dalszej eksploatacji zasobów naturalnych oraz wprowadzenia większej ilości zanieczyszczeń do środowiska przy wytwórstwie nowych produktów.
"Temat gospodarki o zamkniętym obiegu - mówi Anna Nowakowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Stena Recycling - zyskuje coraz większe zrozumienie, co było widać przy okazji dyskusji jaką toczono nad zmianami w dyrektywach odpadowych. W założeniu ekonomia cyrkularna to system, w którym nie istnieją odpady, ponieważ surowce wtórne są zawracane i cały czas przetwarzane w procesie produkcji. Rozwiązanie to wymaga innowacyjnego podejścia do zarządzania odpadami i projektowania procesów produkcji od razu z myślą o ponownym wykorzystaniu wszystkich rodzajów odpadów."
Fundacji Ellen MacArthur powołana do promocji ekologii cyrkularnej szacuje, że recykling produktów takich jak samochody, maszyny, meble, sprzęt elektroniczny mógłby przynieść, w zależności od scenariusza transformacji, oszczędności na poziomie 340-630 mld dolarów w UE. Z kolei według obliczeń KE wprowadzenie gospodarki obiegowej stworzyłoby 580 tys. nowych miejsc pracy.
Wdrożenie takiego systemu zamkniętego obiegu wiązałoby się rzecz jasna z odpowiednim doborem materiałów wykorzystywanych np. do produkcji opakowań, tak aby możliwe było zminimalizowanie nakładów w procesie ich odzysku.
Sprzeciw wobec propozycji KE dot. dyrektyw odpadowych wyraziła jednak m.in. Polska. Według stanowiska naszego kraju są to drogie rozwiązania, które wymagają odpowiedniej technologii i nie są możliwe do zrealizowania w tak krótkim czasie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- portalspozywczy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-