
W 2018 roku w Glasgow powstanie duża instalacja o mocy 2,5 MW produkująca energię termiczną na bazie pompy ciepła. Ciepło będzie czerpane z wód rzeki Clyde. Wartość inwestycji to 3,5 mln dolarów.
Zadaniem pompy ciepła będzie zwiększenie temperatury wody do 80⁰C. Sieć ciepłownicza, w którą zostanie włączona instalacja zakłada, że emisja CO2 zostanie zmniejszona o połowę w 2018 roku, a do 2035 roku o 80%.
Odnawialne sieci ciepłownicze są popierane przez takie organizacje jak np. World Wide Fund for Nature (WWF). Dr Sam Gardner, dyrektor WWF Scotland, powiedział, że uniezależnienie się od paliw kopalnych jest krokiem milowym w drodze do zerowej emisji zanieczyszczeń.
"Ten ekscytujący projekt firmy Star Renewable Energy - mówi Gardner - będzie wykorzystywał wypróbowaną i przetestowaną technologię. Ciepło z rzeki Clyde, można będzie wykorzystać w centrach sportowych, domach i biurach. Warto pomyśleć, że Clyde może być odnawialnym źródłem ciepła. Może pomóc pobudzić część Szkocji do światowej rewolucji przemysłowej skupionej wokół technologii niskoemisyjnych."
Projekt był prezentowany podczas Euroheat & Power Congress w Glasgow, które odbywało się w dniach 14-17 maja.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- globenergia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy ciepła - niskie koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
Alternatywne źródła energii i ogrzewania zyskują coraz większą popularność. Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w energooszczędnych...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-