Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-04-14 | Ostatnia aktualizacja: 2006-04-14
Wyścig Rosji i Chin o paliwo przyszłości

Wyścig Rosji i Chin o paliwo przyszłości
Hel-3 to specjalna odmiana gazu stosowanego do napełniania balonów, ale także jako chłodziwo w reaktorach nuklearnych lub w urządzeniach medycznych, które wykorzystują rezonans magnetyczny. Reakcja helu-3 z deuterem wyzwala olbrzymią ilość ciepła, która może zostać zamieniona na energię elektryczną. Dodatkowo reakcja nie pozostawia po sobie szkodliwych odpadów.
Jak ocenia Lawrence Taylor z amerykańskiego Instytutu Nauk Planetarnych na Ziemi zaspokojenie rocznych potrzeb energetycznych największego na świecie odbiorcy – USA wymagałoby użycia zaledwie 25 ton helu-3. Zasoby naszej planety to zaledwie 10 kg „cudownego” gazu. Indyjski naukowiec A.P.J. Abdul Kalam jest zdania, że Księżyc posiada 10 razy więcej energii w postaci helu-3, niż cała Ziemia w postaci tradycyjnych paliw kopalnych. Podgrzanie 200 ton gruntu wydzieli około 1 tonę gazu. Naukowcy przewidują, że obecna walka koncernów o złoża ropy naftowej, w przyszłości może przenieść się na Księżyc, gdzie będą one walczyć o nowe źródła energii.
Do 2015 r. Rosja chce wysłać załogową misję na Księżyc - zapowiedział Nikołaj Sewastianow, szef firmy RKK Energy, głównego rosyjskiego producenta rakiet kosmicznych. Misja będzie początkiem programu eksploatacji księżycowych złóż helu-3, którego start przewidziany jest za 20 lat. Chiny nie chcą zostać w tyle i na 2017 planują wysłanie sondy do zbadania gruntu Księżyca. Misja ma za zadanie sprawdzenie ewentualnej opłacalności eksploatacji złóż helu-3.
Rosjanie wyliczyli, że eksploatacja i transport księżycowych zasobów helu-3 pociągnie za sobą gigantyczne koszty rzędu od 40 do 200 mld dolarów. Inwestycja szybko zwróciłaby się ze sprzedaży wytwarzanej z tego gazu energii. Na początku należy jednak opracować konstrukcję reaktora przetwarzającego hel-3 na energię.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gospodarka.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-