
Ogłoszono wyniki konkursu Eco Miasto. Za najefektywniej wprowadzające w życie założenia tzw. zrównoważonego rozwoju w Polsce uznano Warszawę, Zamość, Kościerzynę, Ełk i Płońsk.
Zakończył się tegoroczny konkurs ECO Miasto organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce. Za miasto najlepiej realizujące w Polsce idee zrównoważonego rozwoju uznano Warszawę. W kategorii miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 000 stolica zwyciężyła w ocenianych zakresach w polityce mobilności zrównoważonej, jak i budownictwa ekologicznego. Nagrodzone zostały również za mobilność zrównoważoną Zamość (w kategorii miast 30 000 – 70 000 mieszkańców) i Kościerzyna (miasta poniżej 30000). Ełk (miasta 30 000 – 70 000 mieszkańców) oraz Płońsk (miasta poniżej 30 000) docenione zostały w dziedzinie budownictwa ekologicznego. - Na szczególną uwagę zasługują projekty, w których realizacja innowacyjnych rozwiązań połączona jest z prowadzeniem konsultacji społecznych oraz kampanii informacyjnych – mówił Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce. - Mobilność jest niezwykle istotnym elementem zrównoważonego rozwoju i wiele miast zaprezentowało długofalowe oraz bardzo kompleksowe podejście do kwestii transportu. Cieszymy się, że możemy wspierać tak przyszłościowy projekt – podkreślał z kolei Tomasz Latała-Golisz, Dyrektor Wykonawczy Renault Polska. Pod tekstem prezentujemy pełne wyniki konkursu.
Laureaci konkursu otrzymali symboliczne statuetki. Najważniejszą nagrodą jest jest jednak promocja miasta oraz sfinansowane przez Francuzów badanie i analiza sytuacji miast pod kątem zrównoważonego rozwoju. Badania przeprowadzą w uzgodnionych terminach francuscy eksperci.
Organizatorem konkursu jest Ambasada Republiki Francuskiej w Polsce. Partnerami zaś są koncern motoryzacyjny Renault oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mogą brać w nim udział gminy i związki międzygminne. Celem konkursu jest zaś rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju i zachęcanie do ich realizowania na poziomie lokalnym.
(Bar)
źr. eco-miasto.pl
WYNIKI KONKURSU ECO MIASTO
Kategoria: Mobilność zrównoważona
- poniżej 30 000 mieszkańców → Kościerzyna
JURY: za kompleksowość działań, za uwagę poświęconą transportowi towarowemu, plany ograniczenia ruchu drogowego w centrum i kampanie informacyjno-edukacyjne.
- 30 000 – 100 000 mieszkańców → Zamość
JURY: za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności przyjaznej dla środowiska i szeroko zakrojone działania w dziedzinie konsultacji społecznych.
- powyżej 100 000 mieszkańców → Warszawa
JURY: za kompleksową politykę mobilności, która obejmuje wszystkie rodzaje podróży: zarówno podróże z lotniska do miast, jak i podróże na krótkie odległości, realizowane przy pomocy rowerów wynajmowanych na samoobsługowych stacjach; za kompetencję zespołu ds. transportu; za odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań (autobusy ekologiczne, tramwaje energooszczędne, system Veturilo).
Kategoria: Budownictwo ekologiczne
- poniżej 30 000 mieszkańców → Płońsk
JURY: za innowacyjność i liczbę już zrealizowanych działań w zakresie termomodernizacji.
- 30 000 – 100 000 mieszkańców → Ełk
JURY: za racjonalne i systematyczne podejście do poprawy efektywności energetycznej, kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, wysiłki na rzecz promocji i komunikacji społecznej oraz za plan budowy parku technologicznego.
- powyżej 100 000 mieszkańców → Warszawa
JURY: za kompetencje zespołu ds. energetyki w urzędzie miasta, szeroki zakres działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zaangażowanie w prowadzenie kampanii podnoszących świadomość społeczeństwa w dziedzinie efektywności energetycznej i ekologii.
Wyróżnienia
Jednocześnie jury przyznało wyróżnienia dla następujących miast za osiągnięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju:
Bolesławiec – mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Częstochowa - budownictwo ekologiczne
Gdańsk – mobilność zrównoważona
Płońsk – mobilność zrównoważona
Rzeszów – mobilność zrównoważona
Słupsk – mobilność zrównoważona oraz budownictwo ekologiczne
Starogard Gdański – mobilność zrównoważona
Wrocław - mobilność zrównoważona
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eco-miasto.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak miasta inwestują w zieloną komunikację? Przegląd rozwiązań
Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, 1/4 całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej w 2019 roku pochodziła z sektora transportu, z czego...
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-