Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-27 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-27
Wrocław: Jak zapobiegać powodziom

Wrocław: Jak zapobiegać powodziom
W obradach, które otworzył Stanisław Longawa, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu terytorialnego i administracji, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci z ośrodków akademickich Wrocławia i Krakowa.
- Wzrost zagrożenia i strat wywoływanych przez powodzie w dużym stopniu wynika z wkraczania człowieka na tereny dolin rzecznych – mówi Joanna Gustowska, dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. - Powszechnym jest nieuwzględnianie podstawowych zasad zagospodarowania tego typu obszarów. Jedną ze skutecznych metod zmniejszania strat powodziowych może być ograniczanie zabudowy na terenach narażonych zalaniem.
- Takie obszary powinny być ujmowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – ocenia Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Nawet przy wykorzystaniu wszystkich możliwości technicznych i finansowych nie jest możliwe osiągnięcie całkowitej ochrony przeciwpowodziowej. Urbaniści wskazują na olbrzymie korzyści wynikające z odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, co przy świadomej rezygnacji z zabudowy w obszarach zagrożonych powodzią, pozwoli ograniczyć straty i zapobiec klęskom.
Należy odejść od tzw. „walki z powodzią” na rzecz innych metod zarządzania, związanych m.in. z prewencją czy edukacją powodziową mieszkańców terenów najbardziej zagrożonych zalewami.
Konferencja została zorganizowana przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz WWF Polska.
Uczestnicy konferencji wskazali zgodnie na potrzebę kontynuacji spotkań integrujących środowiska zajmujące się tematyką powodziową, pozwalających na wymianę doświadczeń i definiowanie rzeczywistych problemów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- WFOŚiGW

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-