
Woda w należącym do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów zakładzie uzdatniania wody w Goczałkowicach, w końcowym procesie technologicznym jest poddawana filtracji przez złoża wypełnione węglem aktywnym z łupin kokosowych w celu podniesienia jej walorów między innymi smaku. Jest to technologia coraz częściej stosowana w Europie, ale wciąż rzadko spotykana Polsce. W dniach 23-24 listopada 2016 roku w GPW gościli dyrektorzy firmy EURO CARB produkującej tego typu węgiel.
EURO CARB to światowy potentat w produkcji węgla aktywnego z łupin orzecha kokosowego. Goście zwiedzili stację regeneracji węgla aktywnego w Imielinie. Być może spotkanie to stanie się początkiem współpracy między EURO CARB i GPW.
Stacja Regeneracji Węgla Aktywnego w Imielinie pozwala na odtworzenie właściwości sorpcyjnych 2 tys. ton węgla aktywnego rocznie i jest jedną z dwóch takich instalacji w całym kraju. Początkowe zdolności sorpcyjne wszystkich rodzajów węgli aktywnych wyczerpują się jednak w toku ich eksploatacji. Możliwe jest częściowe ich odzyskanie w procesie tzw. regeneracji termicznej w specjalistycznej instalacji. Z uwagi na wysoką cenę nowego węgla aktywnego proces regeneracji jest więc często stosowany w praktyce.
GPW regeneruje węgle pochodzące z procesów uzdatniania wody oraz węgle stosowane w przemyśle spożywczym, wydłużając ich przydatność nawet do 15 lat.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gpw.katowice.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-
Adam
Ja sie nie znam ale kokos nadaje się do prania