
Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) od 1971 roku pogoda i zmiany klimatyczne spowodowały straty w wysokości 2,4 biliona dolarów oraz śmierć dwóch milionów osób na całym świecie.
Z raportu wynika, że usuwanie skutków kolejnych naturalnych katastrof jest coraz droższe. Przyczyny tego trendu mogą być jednak różne. "Na całym świecie - tłumaczy Jochen Luther, analityk z programu redukcji ryzyka katastrof WMO - wzrosła liczba ludności w rejonach podatnych na zagrożenia. Zwłaszcza na obszarach przybrzeżnych, które są bardzo mocno dotknięte wzrostem poziomu morza, sztormów, tropikalnych cyklonów oraz burz."
Na przykład skala zniszczeń spowodowanych powodzią w Tajlandii w 2011 była w dużej mierze efektem globalizacji i stopnia zgęszczenia ludności. Straty oszacowano wtedy na 41 mld dolarów. Twórcy raportu uważają jednak również, że na przestrzeni lat nauczyliśmy się wyciągać wnioski z poprzednich katastrof.
Eksperci WMO starają się współpracować z krajowymi służbami meteorologicznymi na całym świecie i razem z nimi tworzyć mapy pogodowe i przewidywać możliwe katastrofy. Ich zdaniem anomalie pogodowe z czasem będą się nasilać na całym globie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Polska gazomobilna / Raport PSPA: „Rynek Paliw Alternatywnych - CNG i LNG”
Paliwa niskoemisyjne w postaci sprężonego i skroplonego gazu ziemnego CNG i LNG odegrają w najbliższych latach istotną rolę w rozwoju sektora...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-
-
-
Pinio
W Polsce w sredniowieczu bylo duzo cieplej niz teraz. Ochlodzenie nastapilo od 17 wieku. Nie wiadomo czy mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi wywolanymi przez czlowieka czy normalna tendencja. Dla Polski zmiany klimatyczne moga sie okazac bardzo korzystne. Spadna wydatki na ogrzewanie, wydluzy sie sezon turystyczny i okres wegetacji roslin.